НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Музейните колекции в световен план са в сериозен риск, сочи ново проучване на ICCROM и UNESCO (30.10.2011)

Скорошно международно изследване, направено от ICCROM (Международен изследователски център за консервация и реставрация на културните паметници) и  UNESCO, оповестява тревожни данни, свързани със съхранението и опазването на музейните сбирки. По целия свят музейните колекции, намиращи се в депа и складове, страдат от лош мениджмънт, неправилна поддръжка и съхранение, липса на подходящо пространство и екипировка.  Това е изключително обезпокоително поради причината, че повече от 90% от музейните експонати се съхраняват на склад и въпреки лошите условия, колекциите нарастват непрекъснато.

От 1490 отговора, получени от 136 страни, 1 на всеки 4 музея съобщава, че техните складови отделения са напълно запълнени и е трудно или невъзможно да се стигне от единия край на помещението до другия. При 2 от 3 музея проблемът с недостига на пространство е идентифициран като „значителен” или „драстичен”. Но освен това, изследването показва и зараждането на проблема – 2 от всеки 5 музея докладват липса на адекватна мениджърска подкрепа при решаването на трудности, свързани със складовите помещения, както и липсата на обучен персонал.

Също плашещ е фактът, че при 1 от всеки 3 музея не е наясно кой е отговорен за съхранението на складовите помещения. Освен това, при 1 от 10 музея кражбата на експонати от колекциите се определя като „сериозен проблем”.

Проучването при един от музеите сочи, че той е надвишил с 400% складовия си капацитет, а колекцията расте средно със 100-200 обекта на година.

За последните 20 години ICCROM се е стремял да подобри условията за съхраняване на музейни експонати по целия свят, организирайки международни семинари и обучения на кадри, повишаване на обществената информираност относно тези проблеми и изпращайки експерти на различни мисии.

Гейл дьо Гишон (Gaël de Guichen), съветник на генералния директор на ICCROM, коментира: „За първи път ние имаме ясна представа за ситуацията. В моята 40 годишна служба към ICCROM, която ме е отвела навсякъде по света, аз прецених, че 60% от музейните складове се намират в недопустимо състояние. И което е по-важно, ние потвърдихме, че това не е проблем само на развиващите се страни – всички държави са изпаднали в подобна тревожна ситуация”.  

Проучването се е провело от юни до септември 2011 г. и е част от съвместната дейност на ICCROM и UNESCO за Превантивна консервация на застрашените музейни колекции в развиващите се държави. Миналия месец двете организации пуснаха “RE-ORG” [http://www.re-org.info] – нов онлайн инструмент за реорганизация на съхранението. Той е развит от музейни специалисти от 15 държави на 5 континента в подкрепа на малките музеи, които трябва да преразпределят складовото си пространство и система за документация.  Регистрацията в уеб сайта е напълно безплатна и позволява достъп до указания, разпоредби, самоучители, база данни и учебни материали.

В отговор на проучването ICCROM започна да търси и набира участници и материална подкрепа, за да пусне в ход международна програма за подсилване на професионализма и компетенциите по отношение на ключовите нужди, определени в доклада.

UNESCO - лого
UNESCO - лого
UNESCO
UNESCO
Gaël de Guichen
Gaël de Guichen
Плакат
Плакат
Склад с произведения на изкуството /1/
Склад с произведения на изкуството /1/
Склад с произведения на изкуството /2/
Склад с произведения на изкуството /2/
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!