Украинският милиардер Виктор Пинчук планира да създаде още по-впечатляващо пространство в Киев, където да бъде изложена огромната му колекция от произведения на съвременното изкуство. През 2006 г. отвори врати неговата първа галерия, където е изложена част от личната му колекция, посветена изключително на изкуството от последните две десетилетия.
Пост-комунистическата столица на Украйна се трансформира – с нови магазини и ресторанти, летището се разширява, Олимпийският стадион се подновява и подготвя за предстоящото Европейско първенство по футбол, което ще се проведе в Полша и Украйна през 2012 г.
Но това, което най-много променя Киев, са тълпите от хора, чакащи на опашки да видят потопени акули в разтвор от формалдехид, балонени зайци, направени от стомана, или скулптури на еректиращи малолетни манга герои – творби респективно на Деймиън Хърст, Джеф Кунс и Такаши Мураками. И тримата артисти са показани за първи път в Украйна от Център за изкуство „Пинчук” (Pinchuk Art Centre). Това е частен музей за съвременно изкуство в центъра на Киев, който тази година отбелязва своята пета годишнина.
От неговото отваряне през 2006 г. музеят посреща 1,2 милиона посетителя, които не заплащат такса за „вход”. Освен това, в него са разположени книжарница, сувенирен магазин и модерен бар с изглед към панорамата на града. От тези посетители 60% са на възраст между 16 и 30 години. „Нашето общество, особено младите хора, възприемат съвременното изкуство по един велик начин, по неочакван начин…те имат огромен апетит за него”, споделя Виктор Пинчук – стоманеният магнат и милиардер, който финансира музея, чиято цел е да модернизира Украйна. Неговото състояние се изчислява от „Форбс” на $ 3,3 милиарда.
Целта на Виктор Пинчук е да запознае младите украинци с международните идеи и да модернизира тяхното мислене и съзнание. Дори и това да звучи като прекалено възвишена амбиция, Пинчук няма и ни най-малко съмнение в успеваемостта на своята стратегия.
„Промяната в мисленето на хората може да бъде усетена много бързо. Хората, които посещават музея за съвременно изкуство, ще станат отговорни граждани, те ще бъдат по-активни в своя живот и ще работят в полза на гражданското общество. Някои от тях ще станат политици, те ще взимат решения и ще бъдат по-модерно и съвременно мислещи. Аз съм напълно убеден и вярвам, че съвременното изкуство е една от най-революционните сили в света и тя работи. Аз съм напълно сигурен в това.”, заявява Виктор Пинчук.
След успеха на своя частен музей за съвременно изкуство, Пинчук е окуражен да създаде по-голям и амбициозен музеен проект. В момента Център за изкуство „Пинчук” се помещава в постройка, датираща от началото на ХХ век, която преди това е била хотел. Виктор Пинчук желае да даде нов дом на своята колекция в специално създадена за целта сграда, проектирана от световноизвестна архитектска компания. „Това ще бъде важна сграда за нашата страна, за нашия град. Тя ще се превърне в популярна туристическа точка в Киев.”, отбелязва Виктор Пинчук пред “The Art Newspaper” .
Музеят е домакин на временни изложби, курирани от самите музейни работници, като освен това представя и произведения от частната колекция на Виктор Пинчук. Новата галерия ще прави същото, отбелязва Пинчук, който вярва, че тя ще бъде готова в следващите 5 години. Той не разкрива архитектската компания, която ще е отговорна за изпълнението на проекта, но достоверни източници намекват, че това ще бъде швейцарската „Herzog & de Meuron”.
Самият Виктор Пинчук започва да събира своята колекция от 2005 г. насам, като оттогава похарчва стотици милиони долари, притежавайки произведения на т. нар. „крайъгълни камъни” в съвременното изкуство, като Деймиън Хърст, Такаши Муракам, Джеф Кунс, Антъни Гормли, Пол Маккарти и други.
В началото той започва да колекционира единствено от два дилъра на съвременно изкуство – Лари Гагосиан, собственик на веригата галерии „Гагосиан” и Джей Джоплин собственик на галерия „White Cube” . След известно време остава само Джей Джоплин.
В момента Пинчук предпочита да купува директно от самите автори. Говори се, че само за една година Виктор Пинчук купува произведения от „White Cube” на стойност над $ 180,000,000. Той бива обвиняван от много критици, че притежава най-голямата колекция от „лошо изкуство”. Самият Пинчук не се вълнува от тези критики. Той споделя: „Вярвам, че някои от тези артисти – Хърст, Кунс, Мураками ще представят изкуството на 21-ви век за в бъдеще. Може би съм прав, може би не. Аз съм частен колекционер и имам правото да допускам грешки. Не искам да бъда смятан за напълно откачен, но също така имам правото да представям тези автори на бъдещото поколение”. Украинският милиардер не се притеснява от нестабилните цени на произведенията, които купува, защото не гледа на своята колекция като на финансова инвестиция.
Силата и влиянието на Виктор Пинчук в света на изкуството е огромна. Въпреки, че той започва да се занимава сериозно с колекционерство едва преди пет години, той е уважаван от музейните директори по цял свят.
Алфред Пакемо (Alfred Pacquement), Глен Лоури (Glenn Lowry), Ричард Армстронг (Richard Armstrong) и Николас Серота (Nicholas Serota), съответно директори на център „Жорж Помпиду”, МоМА, Гугенхайм и Тейт Модърн, са в борда на наградата на Център за изкуство „Пинчук” – „Награда за изкуство – бъдещо поколение” (Future Generation Art Prize), която на всеки две години връчва $ 100,000 на артист на възраст под 35 години, без значение от неговата националност. Тази година тя отново се провежда, в периода 29-ти октомври – 8-ми януари 2012 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар