Гигантско платно на руския художник Василий Верешчагин бе дадено на търг в Ню Йорк, за да бъде подпомогнат финансово Бостънският музей, предаде AP.
Картината "Перлената джамия в Делхи" е с приблизителни размери 4 на 5 метра и е била сътворена между 1876 и 1879 година. Тя изобразява коленичили мъже в джамия. Картината бе представена на търг на 1 ноември от Музея на изящните изкуства в Бостън в рамките на аукциона на "Сотбис" за руско изкуство.
Предварителната оценка на творбата варираше между 3 и 5 милиона долара и бе продадена за 3,330,500 долара. Приходите от нея ще подпомогнат музея да попълни фонда си за нови откупки.
"Перлената джамия в Делхи" е част от индийската поредица на Верешчагин. Картината се счита за една от най-значимите му творби, дадени на търг от 100 години насам, припомня агенция AP.
Верешчагин е автор на повече от 800 картини, които се съхраняват в най-големите световни музеи. Цялото му творчество е насочено срещу войната, заради което към края на живота му е наричан "апостол на мира". Творчеството му е от особена документална стойност за България, тъй като включва серия платна, свързани с Освобождението. Най-известните са „На Шипка всичко е спокойно", „Шипка — Шейново“, „В окопите на Шипка“, „Панихида“, „Превързочен пункт край Плевен“ и др.
В аукциона за руско изкуство на "Сотбис" тази година най-скъпо бе продадена картината на Наталия Гончарова - “Улица в Москва” от 1909 г. Платното надхвърли многократно предварително обявената си цена от 1,2 – 1,5 милиона долара и бе откупено за 6,354,500 долара.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар