7000 монети и исторически предмети, част от безценно либийско съкровище, са били откраднати от банка в Бенгази по време на бунтовете в страната. "Съкровището на Бенгази", както е известна колекцията, било разграбено през май.
Тогава в банката избухна пожар, за който се смяташе, че е причинен от боевете. Впоследствие се оказа, че е бил част от дързък план за грабеж на съкровището. Бандитите взели на мушка именно колекцията, известна като съкровището от Бенгази. То включва повече от 10 хиляди предмета, сред които гръцки, римски и византийски монети, но също и други ценности като малки статуи и бижута.
Повечето от тях били открити при разкопки по време на италианската окупация на Либия и били изнесени от страната. Те са върнати през 1961 г. след обявяването на независимостта.
Оттогава колекцията е заключена в сейф в Търговската банка на Бенгази, очаквайки откриването на специален музей за нея, който обаче така и не бил построен. Монетите никога не са фотографирани и описвани и дори изглеждало, че са забравени, ако се съди по думите на д-р Салех Алгаб, ръководител на музея на Триполи. Въпреки, че това не е единствената колекция от монети в Либия, д-р Алгаб казва, че тази е най-ценната и представя либийската история.
Според Фадел ал Хази, преходният министър, отговарящ за античните предмети, кражбата вероятно е вътрешна работа. Банковите чиновници няколко пъти досега са били разпитвани. Крадците пробили дупка през бетонния покрив на сейфа, за да достигнат до монетите. Ал Хази веднага се обадил на Интерпол през юли, за да съобщи за грабежа. Оттогава международните пазари на ценни предмети са под непрекъснато наблюдение. Според британския вестник „Сънди таймс”, обаче една древногръцка монета от откраднатата колекция била продадена на аукцион в Париж за $431 000.
Според Интерпол ценностите по всяка вероятност са се озовали в Египет.
На 21 октомври на конференция, посветена на опазването на културното и историческото наследство на Либия, генералният директор на организацията на ООН за култура и образование Ирина Бокова предупреди делегатите, че след смъртта на Кадафи може да се стигне до ситуация, аналогична на тази в Ирак, когато след свалянето на Саддам Хюсеин изчезнаха хиляди археологически артефакти. Ройтерс припомня, че след като американците превзеха Багдад през 2003 г., само част от ценните археологически находки на Ирак бяха върнати по-късно с помощта на Интерпол.
"Много добре знаем, че в периоди на голяма нестабилност историческите обекти са най-застрашени от мародерства", посочи Бокова, цитирана от Ройтерс. Тя съобщи, че ЮНЕСКО е предупредила търговците на изкуство и антики и съседните страни да следят за незаконен трафик на културни ценности от Либия.
За разлика от съседни страни като Тунис и Египет, където милиони туристи посещават историческите обекти, либийските съкровища бяха достъпни само за малък брой чужденци по времето на Кадафи. "Културните и историческите ценности са част от потенциала за възстановяването на страната", посочи Бокова.
Новото правителство трябва да информира населението за културното му наследство и неговото значение.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар