На 26-ти ноември Държавният музей за изобразително изкуство „Пушкин” в Москва ще представи на вниманието на посетителите една от най-дългоочакваните изложби за 2011 г. Произведенията на един от най-влиятелните художници за всички времена – Микеланджело Караваджо, ще бъдат представени пред московската публика.
Това е едно от най-значителните художествени събития за руската столица. „Всички държави по света искат да представят в своите музеи произведения на Караваджо”, казва директорът на музея „Пушкин”, Зинада Бонами. Изложбата ще бъде най-голямата с произведения на италианския майстор, организирана извън неговата родина след грандиозното честване на 400-годишнината от смъртта му, която Италия отбеляза през изминалата година.
На изложбата ще бъдат представени 11 негови платна. Това е огромно постижение за музейните власти, да съберат на едно място такъв брой произведения на Караваджо, като се има предвид, че до нас са достигнали изключително малко запазени негови платна. Повечето от тях днес се съхраняват в Италия.
Интересът към произведенията и личността на „непоносимото дете” на италианския барок е огромен. Музеите привличат хиляди посетители, дори и в случаите когато успяват да изложат само една картина. Именно поради това, единадесетте картини, които ще бъдат представени в Москва, се счита за истинско постижение по отношение на дипломацията и взаимоотношенията на музейните институции.
Сред произведенията, които посетителите ще могат да видят, са „Момче с кошница плодове” (галерия „Боргезе”, Рим), версията от 1606 г. на „Христос в Емаус” (галерия „Брера”, Милано), „Обръщането на апостол Павел” (църквата „Санта Мария дел Пополо”), „Св. Йероним”, „Спящ Купидон” и други. „Гвоздеят” на временната експозиция ще бъде платното „Полагане в гроба” (1602–1604г.), собственост на Ватиканската пинакотека в Рим.
Караваджо е роден през 1571 г. и е представител на миланската школа. Неговият бунтарски и недопустим начин на живот за католическата църква го превръщат в изгнаник и преследван от закона, особено след като убива човек при свада.
Преди това събитие обаче, Караваджо се превръща в известен художник с множество поръчки, ученици и последователи. Неговият характерен начин на работа спомага той да остане изключително разпознаваем художник, дори и днес. Една от най-характерните особености за неговото изкуство е драматичната светлосянка, както и факта, че използва за своите библейски сцени образи на хора от улицата. Също достатъчно скандален е фактът, че при картината „Обръщането (във вярата) на апостол Павел”, 2/3 от нея са заети от образа на кон, представен в гръб.
Но освен с това, Караваджо остава в историята на изкуството с радикалната промяна, която осъществява – скъсването с ренесансовите похвати и преодоляването на маниеризма. Той има множество имитатори, наречени „караваджисти”, като се превръща в предшественик на следващия велик период за изкуството в Европа - барока. Той обаче, загубва живота си млад. Караваджо умира на 39-годишна възраст, но не в затворническа килия, а от натравяне.
Директорът на музея споделя още, че задачата да бъдат събрани на едно място толкова голям брой негови произведения, разпръснати из италианските църкви и музеи, никак не е била лесна. Но всичко това си е заслужавало усилията, след като посетителите на руската столица ще имат възможността да се наслаждават на едни от най-емблематичните за неговото творчество произведения.
Изложбата на художника, който бива някога обвинен от Никола Пусен в „опит да унищожи живописта”, ще продължи до 19-ти февруари 2012 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар