Град Аютия (Ayutthaya), бившата сиамска столица, бива опустошена от бирманските нашественици през 18 век. Двеста години по-късно, през 1991 г. „Историческият парков комплекс Аютия”, включващ повече от 400 храма, датиращи от 1350 г., беше старателно реставриран и прибавен към Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Но сега, след опустошителното за страната наводнение храмовете претърпяват тежки повреди и са в опасност от срутване.
Мусоните, които връхлетяха страната през юли и през миналия месец, достигнаха до Аютия, която е разположена на 50 км. от Банкок. Въпреки, че сезонните наводнения са характерни за региона, монументите не са конструирани така, че да издържат на тези условия, констатира директорът на историческия парк – Чайанан Басайарат. „Наводненията освен това омекотиха почвата и я направиха неустойчива. Сградите могат да потънат или в най-лошия случай – да се срутят”. Водите вече се оттеглят, но някои от храмовете все още са под вода. След като експерти от ЮНЕСКО посетиха обектите, те заявиха, че все още е твърде рано да се определят щетите.
Според “People’s Daily” наводнението е засегнало 420 от 505-те храма в региона. Повредите върху храмовия комплекс, който е един от туристическите атракции в Тайланд, са оценени според различните източници между $ 20 млн. и $ 30 млн. Много частни домове и заводи, измежду които тези на „Хонда” и „Тойота”, също бяха засегнати от опустошителното наводнение. То остави след себе си и над 600 жертви.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар