Най-новото произведение на създателя на „Ангелът на севера”, този път се намира в интелектуалното сърце на Лондон – Британската библиотека, съобщава BBC News. То е поръчано от благотворителната организация „English PEN”, защитаваща свободата на словото, за да отбележи 90-тата годишнина от създаването си.
Скулптурата е перманентно инсталирана в двора на библиотеката, редом до тази на сър Едуардо Паолози – „Нютон”. Британската библиотека притежава най-подробната и богата колекция от писмените свидетелства на цивилизацията – книги, журнали, ръкописи, карти, фотографии, вестници, звукозаписи на всички писмени и говорими езици. Нейният уебсайт е посещаван от 10 млн. потребителя годишно, които имат достъп до 4 млн. дигитализирани произведения от над 40 млн. страници. Именно в нея се съхранява и един от най-ценните и богато украсени ръкописи от периода на Второто българско царство – „Четвероевангелието на цар Иван-Александър („Лондонското евангелие”).
Скулптурното произведение е създадено в един от любимите материали на Гормли – желязо и представлява празен стол, наречен „Свидетелство” (Witness). „Това е мястото на свидетеля, отлято от масивно желязо, оставено на спокойствие, изолирано, заето от всеки или от никой”, е определението, което Гормли дава за своето най-ново произведение.
Английската организация за защита на свободното слово провежда ежегодно конференция, на която се използва празен стол, за да репрезентира писателя, който не може да присъства, защото е в затвора, бива задържан, заплашван или убит. От „English PEN” смятат, че именно мястото пред Британската библиотека най-добре подхожда на концепцията на организацията, като в същото време произведението може да бъде свободно разглеждано от посетители и читатели.
Джилиан Слово (Gillian Slovo), президентът на организацията споделя: „Антъни Гормли по блестящ начин създаде скулптура, символизираща „празния стол”. Тя следва да бъде разглеждана като трибют и напомняне за тези писатели, които поради цензура или тирания, не са свободни да посещават която и да е библиотека в тяхната или нашата страна, като в същото време засвидетелства работата, която „PEN” извършва по света в служба на свободната реч”.
Антъни Гормли е носител на най-престижната награда за съвременно изкуство „Търнър” (1994), от 2003 г. е Кралски академик, а от 2007 г. е в Управителния съвет на Британския музей.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар