Настъпилата вече 2012 г. ще бъде изключително важна и плодотворна от гледна точка на културния обмен между Русия и Италия. Тази инициатива е организирана от руския президент Дмитрий Медведев и президента на Италия Джорджо Наполитано и се провежда под патронажа на московския патриарх Кирил.
След като 2011 г. беше годината на испанската култура в Русия и руската култура в Испания, 2012 г. ще протече под мотото „Година на руския език и руската култура в Италия и италианската култура и език в Русия”. По този начин ще стане възможен безпрецедентният обмен на уникални художествени артефакти за двете държави.
В легендарния Флорентински баптистерий са изложени на вниманието на посетителите едни от най-прочутите икони, съхранявани в Третяковската галерия. Сред тях са иконата „Богородица Одигитрия”, създадена през XIII век в Псков, „Възнесение Господне” от 1408г. и принадлежала на иконостаса на катедралния храм във Владимир, приписвана на най-великия иконописец – Андрей Рубльов, както и икона на „Разпятие”, създадена през XVI век от иконописеца Дионисиус.
Третяковската галерия много внимателно е подбрала шедьоврите на средновековното изкуство на Русия, които да бъдат изпратени в Италия. Нейната цел е не само да изложи върховите постижения в иконописта, но и да съумее да представи подходяща съпътстваща информация, чрез която смисълът и символиката на изображенията да бъдат по-лесно разбираеми от публиката. Детайлна фотография и проучвания, свързани с иконите, публикувани в цветен каталог, съпътстват изложбата.
В същото време Третяковската галерия в Москва приветства произведения на „първата птичка” на италианския ренесанс – Джото ди Бондоне. Неговите произведения са представени за първи път. Това са „Маеста” (Мадоната с младенеца) от църквата „Сан Джорджо ала Коста”, създадена през късния XIII век и двоен олтар, съдържащ 10 произведения – полиптих от църквата „Санта Репарата”, създаден около 1305 г., и наскоро атрибуиран от известни италиански изкуствоведи като произведение, създадено от ръката на Джото. Изложбата ще може да бъде видяна до 19 март 2012 г.
Средновековието в Европа има общ корен и това е византийската традиция. Тя обаче, се развива по различен начин в тези две твърде различни държави, превърнали се в център на християнството (Рим на западната църква и Константинопол, а след това Москва – на Източното православие). Джото претворява византийските образци по начин, по който променя естетиката в изкуството на цяла западна Европа. Русия от своя страна продължава да спазва византийските канони, но ги обогатява със своята традиция, превръщайки ги в разпознаваеми образци и до днес.
Представяйки шедьоври на руската иконопис в Италия и ренесансовото изкуство в Русия, настоящите изложби дават възможността на хората да проследят отблизо развитието на тези две различни традиции в изкуството, обединени от християнската тематика.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар