Последната серия от изложби, посветени на поклонничеството, организирани от Британския музей, ще разгледа детайлно хаджа – най-голямото годишно поклонение в света. „Хадж” се нарича поклонението до Мека, Саудитска Арабия, което е петия и последен стълб в исляма.
Всеки мохамеданин е длъжен да извърши това поклонение поне веднъж в живота си, ако има възможност. Изложбата обръща внимание на значението на това „духовно пътуване” и неговото развитие през вековете. Представени са изобилие от предмети от множество различни колекции, както и важни исторически артефакти и произведения на съвременното изкуство. Всички те свидетелстват за важността на хаджа в световен мащаб, чиято традиция продължава и до днес.
Изложбата е организирана съвместно с библиотека „Крал Абдула Азис” и ще се концентрира върху три основни сфери: главните пътища и маршрути, използвани при поклонническото пътуване през вековете – от Африка, Азия, Европа и Близкия Изток; Хаджът днес – ритуалите, свързани с него и значението му за поклонника; и Мека като крайна точка и цел на поклонението „Хадж” – нейният произход и значение.
В Корана пише, че е свещен дълг на всеки мохамеданин по света, ако има възможност да извърши своето поклонническо пътуване до Мека поне веднъж в живота си. Поклонението се състои между 10 и 15 ден на последния месец от ислямския календар, наречен „Зу ал-Хиджа”. В сърцето на светилището в Мека се намира Кааба – кубовидна постройка, за която мюсюлманите вярват, че е създадена от Ибрахим и неговия син Исмаил. Също в Мека пророкът Мохамед получава своето първо откровение през VII век. Поради тази причина градът се смята за духовен център, наричан „сърцето на исляма”. Ритуалите, които се извършват по време на хадж, остават непроменени до ден днешен, а градът продължава да привлича милиони поклонници от целия свят всяка година.
Огромен брой предмети ще бъдат отпуснати за изложбата в музея. Сред един от най-важните заеми са тези от Саудитска Арабия. Именно оттам е отпусната завесата, която покрива вратата на Кааба, както и други исторически артефакти, идващи от различни музеи в кралството. Други изложени произведения произлизат от важни публични и частни колекции във Великобритания и по света, като сред тях са Британската библиотека и Семеен тръст Калили (Khalili Family Trust). Тези предмети, събрани на едно място, представят еволюцията и разказват историята на дългото и рисковано пътуване, свързано с ритуала на поклонението, даровете, които се принасят в знак на почит и сувенирите от пътуването „Хадж”. Те включват археологически материал, ръкописи, текстил, исторически фотографии и съвременно изкуство. Огромен интерес сред посетителите предизвика и най-старото копие на Корана в света, което също е изложено.
Тази изложба ще завърши серията изложби, организирани от Британския музей, посветени на духовните пътувания. Преди нея бяха представени: „Небесни съкровища: светци, реликви и почит в средновековна Европа” в периода 23 юни – 9 октомври 2011, както и „Задгробно пътешествие: древната египетска Книга на мъртвите”, /ноември 2010 - март 2011 г./
Изложбата ще продължи до 15 април 2012.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар