Един от водещите съвременни художници, чиито произведения често стават обект на множество дискусии в обществото и арт средите – Майк Кели почина на 58-годишна възраст. Той беше намерен мъртъв в неговото жилище в Лос Анджелис на 31 януари. Предполага се, че причината за смъртта е самоубийство. Новината беше официално потвърдена днес от Хелън Милър – собственик на нюйоркската галерия „Metro Pictures”. Тя е дългогодишен приятел на художника.
Майк Кели е роден в Детройт през 1954 г. Като млад сформира групата „Destroy All Monsters”, която се превръща в легендарна за времето си. Тя се свързва и с жанра на перформънса. След като завършва Мичиганския университет (1976 г.), той се премества да живее в Лос Анджелис, където се дипломира в магистърска степен от Калифорнийския институт за изкуства (1978 г.). Негови преподаватели там са художници като Джон Балдесари и Лори Андърсън.
Кели остава в историята като един от най-иновативните художници на нашето време. Той се появява във време, в което артистите се опитват да намерят свой стил, с който да бъдат отличавани и който да развиват. Вместо това Кели избира да бъде болезнено индивидуален, създаващ произведения, коренно различни от това, което вече е установил като идея и изразен език. Той работи в най-различни материали, а негов основен източник на вдъхновение е поквареното общество, в което съществуваме. Теми като американската култура, заобикалящата ни „красива грозота”, детството, насилието, художественото майсторство, сдържаността и агресията, трагедията и хумора си прокарват път в неговите произведения, даващи критична оценка на заобикалящия ни свят.
Кариерата на Майк Кели започва през 90-те години, когато е поканен да направи самостоятелна изложба в музея „Уитни” в Ню Йорк, а след това и в множество други водещи музеи и галерии за съвременно изкуство в Америка. През 1997 г. е поканен да участва в едно от най-престижните изложения за съвременно изкуство – 10-тото издание на „Документа” в Касел, Германия.
В продължение на 20 години той излага своите произведения в нюйоркската галерия „Metro Pictures”. През 2000 г. започва да бъде асоцииран с друга водеща галерия – интернационалната „Гагосиан”, в която само преди няколко месеца приключи най-новата му изложба. През 2012 г. той щеше да вземе участие на престижното биенале на „Уитни” в Ню Йорк.
Негови произведения са собственост на едни от най-прочутите галерии и музеи в света като Музея за съвременно изкуство в Чикаго, Центъра „Жорж Помпиду” в Париж, музея Метрополитън в Ню Йорк, Музея за модерно изкуство във Виена, Музея за модерно изкуство (МоМА) в Ню Йорк, Арт Института в Чикаго, Музея за американско изкуство „Уитни” и много други.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар