Най-новата галерия в Берлин ще запълни празнината в международните културни и пазарни отношения – китайска галерия, ръководена от китайски колекционер.
Китай се превръща във все по-могъщ фактор на пазара на изкуството. Нареждайки се на първо място по продажби на изящно изкуство през 2011 г. и изстрелвайки своя художник Зенг Дациян на първа позиция по продажби, изпреварвайки Пабло Пикасо, Китай се утвърди като ключова фигура на пазара на изкуството. В Европа обаче, до този момент липсваше представител на съвременно китайско изкуство.
Галерия „Zhong Gallery” отвори врати в навечерието на китайската нова година. Неин основател и собственик е видния пекински колекционер Гаоуен Чу (Gaowen Zhu). Тя ще бъде ръководена от Дзианан Уан (Jiangnan Wang) – специалист, работещ между европейската и китайската сцена на изкуството. Тяхната цел е да създадат пространство, където не само да се популяризира китайското изкуство и да се разбият стереотипите, свързани с него, но и да осъществи пряк контакт и диалог между китайските артисти и европейската сцена и художествени практики.
Собственикът на галерията, г-н Гаоуен Чу дори има бъдещи планове да продължи това сътрудничество и да представи млади германски художници в Китай чрез клон на галерията в Пекин. Друг подобен колекционер, който има галерия, както в Берлин, така и в Пекин е германецът Александър Окс (Alexander Ochs).
Първата експозиция, която е подредена в галерията, се нарича „Проблясък: Ново изкуство от Китай” (Dawn: New Art from Chinа). Галерията представя голяма група от изгряващи таланти – всичките родени след 1970 г. „Тяхното изкуство има много малко сходства, но лайтмотивът в творбите им има обща основа, която се дължи на тяхното възпитание”, коментира Гаоуен Чу, цитиран от „Artinfo”. Експозицията може да бъде видяна до 31 март 2012 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар