14 февруари е денят, в който всички влюбени в археологията и ценностите, намерени на територията на България, ще могат да заповядат на откриването на изложбата „Българска археология 2011” в Националния археологически институт и музей при Българската академия на науките. Откриването ще се състои от 17:00 ч. в Централната зала на Националния археологически музей, докато самата изложба ще бъде подредена в залата за временни експозиции.
Изложбата през последните пет години се превърна в традиционна за музея. Тази година към организирането й са се включили 21 музея от цялата страна. Временната експозиция е придружена от каталог, благодарение на който посетителите ще могат да придобият по-задълбочени познания по отношение на археологическите предмети, открити на територията на България през 2011 г.
Те никак не са малко. Изложбата покрива огромен период от време – от палеолита да късното Възраждане. Предметите, представени в изложбата, са 332, произхождащи от 305 археологически обекта. Сред някои от по-интересните находки са тези от селищната могила „Юнаците” край Пазарджик. Там археолозите под ръководството на доц. Явор Бояджиев се натъкнаха на останки от град, за който се смята, че е най-раннооткрития в цяла Европа. Той датира от времето на късния неолит.
В две витрини са изложени и монети на цар Иван Александър, намерени при крепостта Урвич, както и такива открити при Созопол.
При разкопките при Ада тепе, Крумовградско, извършени под ръководството на гл. ас. д-р Христо Попов, бяха открити изключително интересни сечива за добив на злато. Както знаем, именно в България е и открито и най-старото злато в света – Златният халколитен некропол при Варна.
От периода на античността интерес предизвикват спасителните разкопки в центъра на София на археологически материал, намерен при прокопаването на метрото. Сред тях са фини съдове римска керамика, изящна гривна, уникална златна монета на Британик, син на император Клавдий (41-54 г.). Освен това в центъра на римска Сердика, на мястото на бъдещата метростанция № 8, бяха открити и цели мозаични пана.
Доц. д.и.н. Николай Овчаров откри при църквата „Св. Петър и Павел” във Велико Търново стенописи, датиращи от началото на XV век. Те са извадени от т. нар. „стенописни гробове”, където са били поставяни свалените стенописи. Намерени са повече от 15 човешки изображения.
Поради огромния интерес, който се очаква изложбата да предизвика, тя ще може да бъде разгледана за период от цели три месеца – до 31 май 2012 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар