След ретроспективата, която организира в чест на основоположника на експресионизма – Едвард Мунк, Центърът Помпиду в Париж обръща поглед към творчеството на художника, положил основите на фовизма – Анри Матис.
Изложбата, която ще бъде открита на 7 март , носи наименованието “Матис, двойки и серии” и представя около 60 живописни творби и 30 работи от хартия.
Експонираните произведения проследяват дългия творчески път на Анри Матис. Селекцията акцентира върху склонността на твореца да преповтаря едни и същи обекти и мотиви в своите творби. Поставени една до друга картините насочват вниманието на зрителя към художествените метаморфози, творческите интерпретации, през които преминават тези на пръв поглед еднакви обекти и мотиви.
Наред с Пабло Пикасо и Марсел Дюшан, Анри Матис е считан за един от художниците, довели изобразителното изкуство до революционната промяна, настъпила в началото на 20 век.
Матис става един от основоположниците и най-изявен представител на направлението фовизъм. То възниква през 1905 г., като превръща наситения интензивен тон в основно изразно средство в живописта в противовес на премерения, логично изграден рисунък в академичната картина. В продължение на няколко години фовистите са най-енергичните експериментатори във френската живопис. Въпреки, че безапелативно рушат традициите в изкуството още приживе, те се радват на признание и уважение не само в родината си, но и по цял свят.
Особено интересен в това отношение е случаят на Матис. Макар, че неговото изкуство първоначално разтърсва из основи художествения живот по онова време, в последствие Анри Матис се превръща в един от основните защитници на класическата традиция във френската живопис. Независимо от неговата крайна позиция по отношение на авангарда и нормата, иновациите и традицията той остава един от най-уважаваните и ценени художници на 20 век.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар