На 6 март от 18 ч. пловдивската галерия "Аспект" ще представи изложба в чест на 60-годишнината на известния български живописец Ганчо Карабаджаков. Празничната експозиция ще бъде открита от проф. Иван Харалампиев, колега и близък приятел на художника.
Ганчо Карабаджаков е роден в Ямбол през 1951 г. Завършва художествената гимназия в Казанлък през 1972 г. Две години по-късно се записва в Художествената академия „Николай Павлович", където изучава специалност „Илюстрация и художествено оформление на книгата" в класа на проф. Христо Нейков. Въпреки, че е завършил специалност илюстрация обаче, досега Карабаджаков се е изявявал преди всичко като живописец. Творчеството му е познато в Германия, Швейцария, Италия, Франция, Австрия, Белгия, САЩ, Турция, Гърция.
През 1982 г. Карабаджаков става член на Съюза на българските художници. Има над петдесет самостоятелни изложби в страната и чужбина. Художникът влиза за кратко време и в политиката. През 2001 г. той бе назначен за зам.-министър на културата в Кабинета на НДСВ. От ноември 2011 г. Ганчо Карабаджаков е заместник- кмет на община Велико Търново и отговаря за културата, образованието и социалните дейности.
Библейските сюжети, любовта и еротиката са сред любимите теми в творческите търсения на художника. Изкуството трябва да носи радост както на самия творец, така и на неговата публика, смята Ганчо Карабаджаков. Опирайки се на традициите на иконописта, картините на автора имат силно емоционално въздействие.
Живописният свят на художника се характеризира с необичайно съчетание на гротесков рисунък с дълбоки философски послания. Неговият своеобразен самобитен стил прави творбите му лесни за разпознаване и трудни за безразлично отминаване, отбелязва проф. Иван Харалампиев.
“Карабаджаков е успял да постигне нещо, което на пръв поглед изглежда невъзможно: като използва една и съща особена художествена форма – предпочитаната от него гротеска, да пресъздаде, от една страна, редица битови и еротични картини, а от друга – великолепни библейски сюжети. Струва ми се, че една от причините се крие в спецификата на Ганчо-Карабаджаковата гротеска. Тя е мека, премерена и доста далече от онази тънка граница, преминаването на която би превърнало гротеската в карикатура. Друга, не по-малко важна причина, са високите естетски изисквания на твореца, които му налагат да въздигне и одухотвори бита и простичките емоционални преживявания на обикновения българин, а в същото време да очовечи и приземи легендарните библейски разкази и персонажи”, допълва проф. Харалампиев.
През 2011 г. художникът представи цялостното си творчество в луксозен ретроспективен каталог, наречен „Балкански приказки”. Алманахът представя всички видове изкуства, в които работи Карабаджаков - живопис, фрески, илюстрации и рисунки.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар