За първи път Райксмузеум организира изложба в Турция, посветена на „Златния век” на холандското изкуство. Над 100 шедьовъра са изложени в музея „Сакъп Сабанджи” (Sakip Sabanci Museum), намиращ се в центъра на Истанбул. Сред шедьоврите, които приковават вниманието на всички посетители, са пет маслени картини на Рембранд и произведението „Любовно писмо” на Вермеер ван Делфт. Изложбата е част от честването на 400-годишнина от началото на дипломатическите отношения между Турция и Нидерландия.
Експозицията представя по вълнуващ начин богатата история на холандското изкуство от XVII век, разказвайки за въздигането на младата република, постепенното й превръщане в могъща държава и началото на „Златния век”. Представени са 111 маслени картини, графични листове и приложно изкуство, като килими, керамика, прибори и стъклени изделия.
Включени са пейзажи от Ян ван Хойен, Якоб ван Ройсдал и Алберт Кейп, натюрморти от Питер Клас и Адриан Корте, битови картини от Герард Терборх, Габриел Метсю и Питер де Хок, както и шеговити сцени от Ян Стен и Адриан ван Остаде. Два портрета от Франс Халс също са изложени, наред с няколко градски пейзажа от Герит Беркхейде и две картини от Вилем ван де Велде – Стария. Сред всички тези шедьоври безспорно се открояват „Любовно Писмо” (1669-1670) на Вермеер и пет маслени картини на Рембранд ван Рейн: „Портрет на Хаесйе ван Клибърг” (1634), „Натюрморт с пауни” (1639), „Портрет на д-р Ефарайм Буено” (1645-47), „Урок по музика” (1662) и „Йосиф тълкува своя сън” (1633).
По време на огромния ремонт, който в момента се извършва в Райксмузеум в холандската столица, музея използва възможността да представи своята ненадмината колекция на възможно по-голяма публика – както в Холандия, така и извън нея. Държавите, в които произведения от колекцията на музея вече са гостували, включват Австралия (2005), Япония (2005, 2007), САЩ (2006), Китай (2007), Канада (2009), Франция (2009), Люксембург (2010) и Катар (2011).
Изложбата в Истанбул ще бъде последната спирка преди завръщането на колекцията в Райксмузеум, когато главната сграда, представена в пълния й блясък, най-сетне ще бъде отворена за посетители – 2013 г.
Изложбата в Истанбул може да бъде видяна до 10 юни 2012 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар