На 1 март стартира Биеналето "Уитни" (The Whitney Biennial ) в Ню Йорк. Събитието се организира от едноименния Музей за американско изкуство и се провежда през две години като обзор на новите тенденции и имена на американската сцена.
Концепцията и селекцията на тазгодишното издание са възложени на няколко куратора – на Елизабет Съсман, Джей Сандърс и Сондра Джилман. Те от своя страна са избрали 51 художници, сред които личат имената на някои от най-известните съвременни творци – Джордж Кучер, един от основоположниците на експерименталното кино, автора на политически и критически пърформанси Андреа Фрейзер, известния с провокативните си акции Майк Кели и много други.
С голям интерес се очакват презентациите на Форест Бес, Робърт Гоубър, мултимедията на световноизвестния кинорежисьор Вернер Херцог, посветена на холандския график Еркулес Зегерс и специалният проект на хореографката Сара Майкълсън, който ще се проведе от 1 до 11 март.
Британската арт група Arika ще организира седмица с пърформанси, няколко работни срещи и редица дискусии за съвременното изкуство. Включен е и още един любопитен хореографски проект на изключителния британски танцьор Майкъл Кларк, известен с общите си изпълнения с Body Map, Leigh Bowery, The Fall, Wire и Сара Лукас. В края на миналата година Кларк отвори свое студио в САЩ, което носи наименованието – Modern Dance Club.
Освен това, спазвайки собствената си традиция, биеналето има още една задача - да открива съвсем нови имена и артистични групи.
Музеят "Уитни" е основан през 1931 г. от г-жа Гертруд Вандербилд Уитни първоначално с нейната лична колекция от близо 700 работи. Днес колекцията на музея наброява повече от 12 000 експоната и се води за най-пълната и ценна сбирка на американско изкуство от XX век. В постоянната експозиция има всичко - от живопис и скулптура до мултимедийни инсталации, видео, фотография и т.н.
Музеят започва да организира биеналето "Уитни" още през 1932 г. първо под формата на ежегодна изложба, като въвежда практиката с откупки от тази изложба да обогатява и развива колекцията си. С течение на времето периодиката на изложбата се променя и тя се превръща в едно от водещите арт събития в света. Според някои "Уитни" е дори второто по известност и престиж биенале след венецианското. Разбира се, тези сравнения звучат несериозно най-малкото, защото "Уитни" все пак е съсредоточено върху американското изкуство.
По принцип биеналето "Уитни" представя предимно млади и малко известни американски художници. Всъщност тяхната националност е без значение, важно е това, че са базирани в Америка, и то най-вече в съвременните столици на изкуството Ню Йорк, Лос Анджелис и Маями. Повечето участници са на възраст около 30-те.
Биеналето "Уитни" (The Whitney Biennial ) ще продължи до 27 май.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар