На 30 март в Rijksmuseum, Амстердам, ще бъде експониран реставрираният шедьовър на Ян Вермеер - „Жена в синьо чете писмо” (Woman in Blue Reading a Letter, 1663-64). Картината се завръща в Холандия от Япония, където бе част от пътуващата изложба „Комуникация: визуализация на връзката между хората в епохата на Вермеер” (Communication: Visualising Human Connection in the Age of Vermeer), съобщава The Art Newspaper.
В момента творбата на Вермеер се намира в Bunkamura Museum of Art в Токио, където ще остане до 14 март и след това ще бъде върната в родината си.
По време на реставрацията на „Жена в синьо чете писмо” бе свален повърхностният слой на потъмнелия лак и бяха премахнати следите от предишни интервенции. Сега картината е по-„четлива” и ярка.
Средствата за реставрацията бяха събрани след като японското „турне” на изложбата беше удължено с една година. Платното беше реставрирано още през 2010 г., но холандската публика все още не го е виждала.
През 2013 г. ще бъде открита основно реконструираната сграда на Rijksmuseum. По този повод музеят е реставрирал редица шедьоври от изключително богата си колекция, в която се намират още произведения на Вермеер, като „Любовното писмо” (The Love Letter, 1669-70) и „Прислужница” или „Млекарката” (The Kitchen Maid, 1658)…
За Япония и САЩ ще отпътува и най-известната картина на холандския майстор - „Момичето с перлената обеца” (Girl With A Pearl Earring, 1665). Целта на пътуването на творбата отново ще бъде събиране на средства, но този път за Кралската картинна галерия Маурицхойс (Koninklijk Kabinet van Schilderijen Mauritshuis) в Хага, чиято собственост е произведението.
В заключение, става ясно, че политиката на холандските музеи да организират пътуващи изложби с цел събиране на средства за реставрация на картини и реконструиране на музеи, се оказва изключително успешна.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар