За мнозина може би е странно, че световноизвестната лондонска галерия White Cube предпочете да отвори своята първа интернационална галерия не в Ню Йорк, а в Хонконг.
Този ход отразява финансовата ситуация в момента, където именно Хонконг се явява като една от най-привлекателните дестинации за културен туризъм. В последно време той се превърна в магнит за най-престижните световни галерии. Още повече, че през 2011 г. Китай за втора поредна година зае челна позиция на пазара на изящното изкуство, отчитайки 41% от световните продажби на произведения на изкуството като картини, скулптури, инсталации, фотографии и рисунки, които продаде на обща стойност от $ 4.5 млрд., според данни на Artprice. Самият Хонгконг, бивша британска колония, е третия по големина аукционен център в света, след Ню Йорк и Лондон.
Галерията се намира в един от централните райони на Хонконг. Неин архитект е небезизвестният Александър Мейбанк, създател и на първата галерия White Cube в Лондон. Двуетажната галерия предоставя както централно изложбено пространство, така и голяма зала за частни посещения, наред с офиси и библиотека.
Първата изложба, която е представена в галерията , е на провокативното дуо Джилбърт и Джордж – носители на наградата за съвременно изкуство „Търнър“. Самите артисти не са чужди на китайската публика. Те имаха самостоятелна изложба в Националната галерия за изкуство в Пекин, както и в Шанхайския музей за изкуство. По-късно през март ще бъде подредена изложба на китайския художник Луи Вей, но в клона на галерията в Лондон, не в Хонконг. Директорът на азиатската галерия обяснява този акт по следния начин: „Смятаме, че ще бъде добре, ако покажем произведения на китайски художник в Лондон по същото време, в което откриваме новия клон на галерията в Хонконг“.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар