На 8 май в СБХ, ул. „Шипка” 6, етаж 1, ще бъде открита ретроспективна изложба, посветена на творчеството на Атанас Василев.
Художникът е роден на 1 август 1942 г. в град Горна Оряховица. През 1969 г. завършва Художествената академия в София, специалност Илюстрация и оформление на книгата.
Участва в общи художествени изложби в страната и чужбина, в международни биеналета и триеналета на графиката в Любляна, Фредерикщад, Сао Паоло, Баден Баден, Интерграфика – Берлин, Брадфорд, Шамалие, Банска Бистрица, Сент Николас. Организира свои самостоятелни изложби в Габрово (1975), София (1984, 1994, 2000), Велико Търново (1987), Москва (1994).
През 1978 г. Атанас Василев получава награда за оформление на книгата от Националната изложба на книгата, също и 1982, 1984 и 1988 г. През 1983 г. му връчват награда от Международното биенале на хумора и сатирата, Габрово, също и през 1987 г.
Награда от ІV-то международно биенале на графиката във Варна получава през 1987 г.
Василев работи в областта на графиката, рисунката, илюстрацията и оформлението на книгата.
"От универсални, при него тези характеристики се превръщаха в нещо дълбоко личностно, вътрешно преживяно и почувствано, без при това да губят нищо от своето общочовешко значение. Солидната рисунка, живата линия, темпераментният щрих, артистично разлятото петно, усетът за типичното
и характерното, изведени не като умозрителни, а като конкретни визуално-пластични категории, като точно намерени еквиваленти на дадени усещания или емоционални и духовни състояния, са най-важните характеристики на неговия стил.
В същото време проблемите на пластичното пространство, на комбинаториката като израз на Божествените пропорции, като сума от външно неафиширани, но същностни висши закономерности на всемира, като проява на духовното начало извън и отвъд човека, е другата значима „свръхзадача”, която художникът решава в редица творби, вдъхновени от опусите на неговия учител Петър Чуховски. Мястото на Атанас Василев в съвременната българска графика като един от най-талантливите и най-достойните следовници на традициите, завещани от такива колоси като Б. Ангелушев и И. Бешков, засега остава незапълнено" казва известният български изкуствовед Чавдар Попов
Откриването на изложбата в СБХ на 8 май ще бъде съпроводено с представяне на книга - албум за художника. Експозицията може да бъде разгледана до 23 май.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар