През 1512 година един от „титаните” на Ренесанса в Италия – Рафаело, получава поръчка за изпълнението на „Мадоната с младенеца” от бенедиктинските монаси от манастира „Сан Систо”. Същата година произведението е завършено.
През 2012 г. дрезденската галерия за идкуства „ Staatliche Kunstsammlungen Dresden” посвещава мащабна изложба, в която разглежда историята и културния контекст, в който произведението е представяно през вековете. Тя е разделена в четири секции и ще продължи до 26 август 2012 г.
Първата част на изложбата се нарича „Рафаел в Рим” и представя произведението в контекста на „римския период” от живота на Рафаело, както и на други римски художници от Високия ренесанс. Тук са включени множество заеми на произведения от други галерии, сред които е „Мадона Алдобрандини” от Националната галерия в Лондон, рисунка на „Мадоната с апостолите и коленичещ папа Сикст IV” от Албертина във Виена, както и „Мадона” от Филипо Липи.
„Специална стая за Рафаел!” е темата на втората секция от изложбата, в която е разгледано придобиването й от Август III. Почти 250 години след създаването на произведението, картината остава неизвестна. Когато Август III вижда картината за първи път, възкликва: „Отредете специална стая, само за Рафаел!”. Историята на нейното придобиване е представена подробно с държавни документи, излагани за първи път пред публика.
Третата секция от изложбата се нарича „Създаването на мита „Сикстинската мадона” – нейното значение в литературата, изкуството, музиката и дизайна”. От 1800 година насам, значението на Сикстинската мадона в популярната култура е огромно. Тя бива репродуцирана множество пъти, което спомага за превръщането й в „мита” , който е днес.
„Международна кариера: малките ангелчета и кичът” е последния раздел от изложбата. През 19 век малките ангелчета на преден план биват за първи път копирани и представени самостоятелно, извън значението на произведението. Това е и началото на тяхната „самостоятелна кариера” и превръщането им в кич икона. В изложбата са включени също така и карикатури от 19 век до днес.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар