На 7 юни в Унгарския културен институт, София, бе открита голяма изложба на унгарския фотограф – Андре Кертес. Експозицията представя 100 фотографии, обхващащи три периода от творчеството на Кертес – Унгария, Франция и САЩ. Колекцията е предоставена на Унгарския културен институт в София от Музея на фотографията, град Кечкемет.
Андре Кертес (с рождено име Андор Кертес) е роден в Будапеща през 1894 г. След години на любителска фотография в родната си Унгария, той се премества в Париж през 1925 г. Там започва кариерата си като фотограф на свободна практика. В Париж той се запознава с някои от знаковите имена на френския авангард – Брасай, Шагал и членове на Дада-движението. Един от тях го кръщава „Братът с Виждащото око", като препратка към средновековен манастир, в който всички монаси били слепи с изключение на един.
От 1933 до 1936г. Кертес публикува три книги със собствените си фотографии. Емигрира в САЩ през 1936 г. със съпругата си, за да избягат от нарастващото напрежение в Европа, което води до Втората световна война. Установява се в Ню Йорк, където печели прехраната си, като снима архитектура и интериори за списания като „Къща и Градина". Въпреки това, неговият персонален фотографски стил не се вписва добре в праволинейната модна фотография, която американската публика и списания очакват.
През 1964 г. Кертес прави самостоятелна изложба в Музея за модерно изкуство, която има изключително голям успех.
В средата на седемдесетте години той показва свои работи в галерии по цял свят. Продължава да работи много и експериментира с Полароид през последните години от живота си.
Към настоящия момент Андре Кертес се приема за един от основоположниците на фотожурналистиката.
Изложбата на Андре Кертес в Унгарския културен институт в София ще продължи един месец.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар