Културна олимпиада Лондон 2012 (The London 2012 Cultural Olympiad) е най-голямото съпътстващо събитие в историята на олимпийските и параолимпийските игри. От 2008г. Културната олимпиада включва програми и проекти, вдъхновени от олимпийските игри в Лондон. Хилядите събития до този момент са посетени от 16 милиона души във Великобритания, от които 169,000 участват в уъркшопите. Кулминацията на Културната олимпиада е Лондон фестивал 2012, даващ шанс още 12,000 събития – концерти, танцови и театрални спектакли, уъркшопи и произведения на изкуството от световна класа, да бъдат видяни до 9 септември.
Участниците във фестивала са над 25,000 артисти от всяка от 205-те страни, участващи в Олимпийските игри. Проектите не са ограничени само в Лондон, а обхващат цяла Великобритания. Спечелилият наградата Търнър (Turner Prize) британски художник Мартин Крийд възнамерява да направи така, че всяка камбана или звънец в страната да звъни в продължение на 3-минути в 8.00 часа сутринта на 27 юли, за да отбележи откриването на международното спортно събитие. Хората, които нямат звънец, могат да свалят рингтон, направен от артиста, което означава, че ще са не само участници в акцията, но и собственици на оригинал от самия Мартин Крийд (Martin Creed – All the Bells Work No. 1197, видео с автора, разказващ за концепцията).
Tate Modern ще отвори маслените резервоари на бившата електроцентрала, които представляват кръгли пространства с големина 30м на 7м, за да открие най-голямата в света зала за пърфоманси. Там ще се представят работите на хореографа Анна Тереза Де Кеерсмакер и видео артиста Сунг Ким. В съседство, в машинната зала на Tate Modern, Тино Сегал, известен със своите „конструирани ситуации” , където изпълнителите ангажират публиката в действието, ще направи пърфоманс - спектакъл.
В самото олимпийско село е една от най-интересните творби. Проектирана от Аниш Капур и архитекта, дизайнер Сесил Балмонд и финансирана от стоманения магнат Лакшми Митал - ръждиво червената, биоморфна кула ArcelorMittal Orbit, издигаща се на височина от 115м.
В по-малък мащаб е изложбата на Йоко Оно в Serpentine Gallery. Тя предлага #smilesfilm, проект, който кара хората да публикуват в интернет снимки на техните усмихнати лица в Twitter и Instagram. Глобална антология от щастливи изражения се появява в галерията и онлайн.
Финансирането за всичко това идва до голяма степен от Националната лотария, с добавяне на пари от различни, финансирани от данъци програми за изкуства и корпоративни партньори. Общата сметка се очаква да достигне близо £ 100 000 000 (около $ 155 милиона). Въпреки различните мнения за използването на държавни приходи за огромна културна програма по време на строги икономии, десетки милиони хора ще участват в събитията от фестивала до края на лятото. Както Рут Макензи, директор на фестивала, казва: "Не може да бъде нещо за всеки, но всеки ще намери нещо."
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар