В началото на 70-те години на миналия век в Съветския съюз се появило ново направление на неофициалното изкуство – соц-арт. Това било творчески бунт, своеобразна реакция на младите художници срещу тоталното преобладаващо влияние на социалистическия реализъм.
Отличителна особеност на соц-арта станало ироничното художествено преосмисляне на символите на съветската идеология. Един от родоначалниците на новото направление бил Леонид Соков, чиято изложба се провежда в московския Музей на съвременното изкуство. В творчеството си Соков съединява в едно цяло образите на съветската и западната цивилизация – в скулптурните му композиции се срещат Мерлин Монро със Сталин, Ленин и прочутия „Вървящ човек” на Джакомети, герои на американски комикси и руски народни играчки.
Самият художник обича да говори за това, че той работи над „съвременния мит”. Скулптурите му – това не са карикатури или вицове. Той създава собствени светове, населени с митологични герои от днешния ден, канейки зрителите в увлекателно пътешествие в своя собствена действителност.
Соков мечтаел да стане художник от детски години, завършил Строгановското училище и станал истински професионалист. Соков бил осигурен от държавни поръчки – а това в съветски времена било главното за художника, защото му гарантирало спокоен, а не беден живот. Но в рамките на академичното изкуство той не можел да решава вълнуващите го художествени проблеми. Изход от положението станал соц-арт.
Но ироничният концептуализъм на Соков не се възприел в СССР. Подобни работи не могат да се показват на изложби, организирани от Съюза на художниците, нямало частни галерии, които биха ги рекламирали. В един момент противопоставянето на художника и системата станало твърде открито и през 1979 година Соков емигрирал в САЩ.
Днес произведенията на Соков са представени в най-големите световни музейни колекции. На изложбата в Музея на съвременното изкуство са представени произведения от държавни и частни колекции на САЩ, Европа и Русия, в това число и на Държавната Третяковска галерия, а също работи от ателието на художника. Заедно със скулптурните работи на Леонид Соков в експозицията е включена и малко известна на руския зрител живопис на майстора.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар