В Берн е открита изложба, посветена на един от най-представителните професори в Баухаус, превърнал се и в един от най-вдъхновяващите модерни художници: „Майсторът Клее! Преподавател в Баухаус”.
Баухаус отваря врати през 1919г. във Ваймар, Германия. Негов основоположник е Валтер Гропиус, който се стреми да създаде нов тип образователна институция, предназначена за амбициозни дизайнери и архитекти. За целта кани едни от най-влиятелните художници и теоретици по това време. Сред тях са Василий Кандински, Пийт Мондриан, Лотар Шриър, Оскар Шлемер, Наум Габо, Паул Клее и други. Обучението се състои от теоретичен курс и практически занимания – чиракуване. Той смесва дизайна с архитектурата, за да получи „тотално произведение на изкуството”, отговарящо на нуждите на модерното общество. Създават се утилитарни дизайнерски произведения, както и архитектурни проекти.
Паул Клее преподава в Баухаус в периода 1921 – 1931 г., когато школата процъфтява. Благодарение на своите способности, бързо става известен сред колегите си с прозвището „майсторът”. По това време той записва своите лекции по „Художествено формиране” (Pictorial Formation) върху 3900 страници, които накрая нарича „Бележки върху художественото формиране”. Той не преподава на начинаещи художници, а само на „създатели, работещи професионалисти”, както самият той ги описва. Както и Гропиус, той е убеден, че изкуството не може да се преподава, а само да се „усвои” чрез интуицията.
Изложбата е организирана съобразно 24-те глави на неговите лекции. Клее вярва, че не крайният резултат е важен, а пътят довел до това постижение, което доминира в неговите идеи за преподаване. Той непрекъснато подчертава, че формата не съществува, а се създава. Поради тази причина, той илюстрира в началото на лекциите си начина на формиране на абстрактните конструкции.
Преподаването на теория и създаването на произведения при Клее са два независими процеса, които понякога се преплитат. По този начин в някои от своите произведения, той илюстрира и дизайнерския процес, който преподава. Пет аспекта са от изключително значение, както за неговите произведения, така и за неговите лекции: природата, цветът, ритъмът, движението и конструкцията. Всяка част от изложбата е представена с извадка от неговите лекции, както и с избрани произведения, които ги онагледяват.
Изложбата е кулминация от 40-годишен изследователски проект. Благодарение на подкрепата на „Швейцарската национална научна фондация” (Swiss National Science Foundation) и Фондация „Паул Клее”, неговите „Бележки върху художественото формиране” ще бъдат публикувани и в онлайн база данни на адрес: www.kleegestaltungslehre.zpk.org.
Изложбата ще продължи до 6 януари 2013 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар