Музеят и скулптурната градина Хиршхорн във Вашингтон реши да се довери на Барбара Крюгер за създаването на инсталация за едно от най-посещаваните кътчета в музея – фоайето и книжарницата. Тя се простира на площ от над 2000 кв. метра, като включва освен пода и таваните – стените, ескалаторите и части от книжарницата. Всички те са изцяло покрити в щампован винил, обграждайки посетителите с букви от над 3,5 м., оцветени в черно, червено, бяло.
Инсталацията беше открита само преди няколко дни и ще остане до 2014 г., когато музеят ще отпразнува своя 40-ти юбилей. Това е част от инициативата на Хиршхорн да разкрие нови пространства в и около музея. Те се стремят да курират всички публични зони, а не само тези в които има изложби. Инсталацията на Крюгер разкрива начина, по който парите и властта намират своят път към съвременното общество. Особено допринася и фактът, че тя се намира именно във Вашингтон – града, превърнал се в символ на влияние и власт.
Посетителят е зашеметен от отворени въпроси като: „КОЙ Е НАД ЗАКОНА? КОЙ Е СВОБОДЕН ДА ИЗБИРА? КОЙ ГОВОРИ? КОЙ МЪЛЧИ?”, които разглеждат взаимоотношенията власт – ежедневен живот. Зоната, която води към книжарницата, е изцяло посветена на темата за консуматорското общество и желанието за притежание: „ТИ ГО ИСКАШ. КУПИ ГО. ЗАБРАВИ ГО” или „ПАРИТЕ ПРАВЯТ ПАРИ. ИЗОБИЛИЕ БИ ТРЯБВАЛО ДА Е ДОСТАТЪЧНО”.
Изложбата беше опетнена от трагично събитие. Откриването й бе отложено с ден, поради трагичната смърт на пазач, който сложи край на животи си със собственото си оръжие. Той се е заключил в мазето и се е застрелял, но няма посетители, които са станали свидетели или пострадали. Сградата е била евакуирана.
Барбара Крюгер е една от най-влиятелните съвременни артисти. Нейните произведения от 80-те, в които монтира фотографско изображение от стари книги с банери от текстове, които объркват и озадачават, се превърнаха в символи на този период. Тя повлиява не само на развитието на съвременното изкуство, но и на дизайна и стрийт арта. Нейни произведения са били инсталирани както в традиционни галерийни помещения, така и в урбанистични пространства. Те се появяват също така върху тениски, кибритени кутии, билбордове, чанти за пазар, корици на списания и автобуси.
От 1990г. Барбара Крюгер се съсредоточава върху създаването на среда, която обгръща посетителя от реч, била под формата на звук или видео прожекции, или както е в случая – с текст. Тя е носител на наградата за Вечен принос на Венецианското биенале от 2005 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар