Рисунка на ренесансовия гений Рафаел излиза на търг в Лондон на 5 декември. Очаква се произведението, направено с черна креда, да се продаде за над 15 милиона паунда, съобщиха от „Сотбис”.
Това е подготвителна рисунка за една от най-важните картини на Рафаел, „Преображението”, създадена между 1519-1520 г. Произведението се намира в музея на Ватикана в Рим и е една от най-често репродуцирани работи от епохата на Зрелия Ренесанс.
Рисунката е предложена на търга от херцога на Девъншир. Тя е част от семейната колекция - придобита е от далечен пра-дядо в края на ХVІІ век и до днес не е напускала мястото си.
„Тази продажба е необходима, за да продължим да поддържаме нашата колекция жива и добра” – обясни херцогът.
Излизането на търг на подобно произведение е „събитие с необикновена значимост”, каза говорителят на отдел Стари Майстори в „Сотбис” - Грегъри Рубинщайн.
Досега на публична разпродажба са се появавали само три рисунки от Рафаел. Предлаганата творба е от изключителна важност както за колекционерите, така и за музеите. Това е рядък момент в историята на търговията с изкуство, тъй като рисунката е считана обикновено за една от най-евтините техники. Днес нейната цена надминава тази на маслените картини на някои от най-скъпите артисти в света.
В колекцията в Девъншир остават още 14 Рафаелови рисунки. Само два музея на Острова могат да се похвалят с повече негови работи – Британският музей и Оксфорд.
Още две произведения на търга „Стари Майстори” на 5 декември вероятно ще предизвикат нещо повече от обикновен интерес. Едно от тях е ръкописът „Мистерия на отмъщението” – двутомна френска пиеса, която се очаква да достигне цена между 4 и 6 милиона паунда. Другото е „Делата на Сър Джилиън Траженийз в Средния Изток” – оригиналният ръкопис на рицарския роман. Той се предлага с очаквана цена между 3 и 5 милиона паунда.
Рафаел, с рождено име Рафаело Санти (1483-1520), е един от тримата най-значителни артисти на Зрелия Ренесанс. Заедно с Леонардо да Винчи и Микеланджело успява да изведе визуалния образ на неоплатоническия идеал на хуманизма. Смята се за основоположник на маниеризма – първото арт движение, което се характеризира със собствено име, или първият „изъм” в изобразителното изкуство. Един от основните белези на маниеризма е усъвършенстването на чужди постижения, вместо рисуването от натура. Рафаел не чувства за необходимо да открива форми, а просто хармонира вече открити от Леонардо, Микеланджело или Перуджино начини на изобразяване. Картините му се отличават с чистота на формата и лекота на композицията.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар