Софийската градска художествена галерия отбелязва своята 60-та годишнина с опит да представи историята на българското изкуство по нов начин.
Селекцията е направена въз основа богатата колекция на галерията от над 8000 произведения – живопис, скулптура, графика, съвременни медии и фотография, и обхваща периода от края на 19-и век до наши дни.
Акценти във „Възможната история” са интересът към Ориента и салонният портрет от първата половина на двадесети век. В хронологията попада и периодът на така нареченото „тоталитарно изкуство”, което трябва да излезе извън шаблоните на идеологическите тълкувания и да бъде разгледано като сбор от множество фактори. За целта експозицията е придружена от богат каталог с 300 репродукции и авторски текстове в 200 страници. Поканени са известни български изкуствоведи: Ирина Генова, Татяна Димитрова, Чавдар Попов, Борис Данаилов, Диана Попова и Мария Василева, които изследват българското изкуство въз основа на колекцията на галерията.
Артефактите се предлагат едновременно и като хронология, и като стилови и тематични сравнения, в които се пресичат нерядко възгледите на различни художници, дружества, художествени течения. По този начин в експозицията се разглеждат различни направления в историята на българското изкуство в периода между 1878 и 2012 г., които влизат в досег и се сменят през десетилетията Опитът е историята на изкуството да се огледа от всички страни, да се преодолеят някои шаблонни разбирания или идеологически обусловени тълкувания и да се даде максимално обективен съвременен прочит.
Изложбата „Възможната история“ е подкрепена от Министерството на културата, Столична община, OGNYANOVO K AД _ PLENA Group Company, МЕТРОРЕКЛАМА, ЧЕЗ- България, REOFIX EOOД и се реализира с медийното партньорство на БНТ и БНР.
Изложбата „Възможната история” може да бъде посетена до 3 март 2013 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар