НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Музеят в Кабул се опитва да си възвърне разграбените съкровища (21.09.2012)
Кабул, столицата на Афганистан, станала сцена на размирици в последните десетилетия, съхранява някои от най-великолепните съкровища на света. Националният музей на Афганистан днес символизира не само величествените дни на човешката цивилизация, но и трудните времена, през които преминава сега страната. Сградата е била бомбардирана, разграбвана и подпалена по време на гражданската война през 90-те години. Талибаните-екстремисти също допринасят за окаяното състояние на артефактите – те взривяват хиляди от тях.

Днес музеят бавно се възстановява и се опитва да събере разграбените си съкровища. Близо 850 откраднати артефакти бяха върнати на музея по-рано този месец. Те са били или откраднати от музея или са от иманярски находки, случили се благодарение на десетилетия безнадзорност. Британският музей е каталогизирал и помогнал при връщането на тези произведения, съвместно с британските власти, които са заловили много от тях при контрабанден внос в страната. 

Това е второто подобно връщане на артефакти от Великобритания, след като през 2009г. около 1,500 исторически произведения бяха предадени на музея, към който принадлежат. Целта е да се възстанови музея и да се представи в предишния си блясък и репутация – на един от най-великолепните в региона, представящ произведения от Бронзовата ера до примери на съвременното ислямско изкуство.

Сред върнатите съкровища са бронзова брадвичка на близо 3,000 години, произведения от слонова кост и статуя на Буда в реален размер, която е близо на 1,700 години. Тя е взета от музея по време на гражданската война и последвалата съветска окупация, като изненадващо се озовава в частна колекция в Япония. Анонимна личност е уредила връщането й в Кабул чрез Британския музей.  Статуята е пример за загубеното будистко историческо наследство на Афганистан, преди появата на исляма.

Това историческо наследство обаче, не е достатъчно оценено от местните жители. През 2001г. талибани взривиха двойни  гигантски изображения на Буда, изрязани в скалите край Бамянската провинция. По същото време те вилняха из Националния музей, счупвайки на парченца всяко произведение, изобразяващо човешки образ. Сметнати за идолопоклоннически атрибути, талибаните унищожиха завинаги над 2,500 статуи.

Музейните работници също са допринесли за запазването на някои от най-ценните съкровища. През 1989г. музейните уредници взимат някои от най-ценните и великолепни експонати, сред които е и „Бакрийското злато”. Това е уникална златна колекция, съдържаща десетки хиляди златни и сребърни монети, корони и бижута на повече от 2,000 години. Те ги скриват в тайни помещения в центъра на Кабул – едно от което е  тайно подземие под Централната банка.

Благодарение на този акт, след 1989г., когато музеят е подложен на непрестанно плячкосване, те не са разграбени. Остават скрити до 2003 г., когато „Бактрийското злато”, заедно с някои други ценни експонати обикалят света с гостуваща изложба и биват   показани в Ню Йорк, Париж и Лондон . Сега се намират в Норвегия и предстои да бъдат изложени в Австралия.

През последните 20 години музеят е изгубил 70% от своите артефакти. В сътрудничество с други музеи, както и благодарение на помощта на ЮНЕСКО музейните власти се опитват да го върнат в предишния му вид. От 2011г. насам музеят успява да си върне над 16,000 произведения, 9,000 от които са върнати от държави извън Афганистан. 

Директорът на музея
Директорът на музея
Повредена статуя в музея в Кабул
Повредена статуя в музея в Кабул
Произведение от слонова кост
Произведение от слонова кост
Статуи на Буда
Статуи на Буда
Статуи на Буда /2/
Статуи на Буда /2/
Част от съкровищата на музея
Част от съкровищата на музея
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!