В Държавния музей за изобразителни изкуства „А.С. Пушкин” бе открита изложбата „Льо Корбюзие. Творчески тайни. Между живописта и архитектурата”. Експозицията е уникална за Русия, тъй като за първи път показва толкова мащабен проект, посветен на Льо Корбюзие – един от най-значимите архитекти, художници и издатели на XX в.
Посетителите ще имат възможността да се запознаят подробно с всички страни от творческата дейност на знаменития творец. Експозицията е съставена от над 400 произведения на живописта, графиката, скулптурата, фотографията, изкуството на гоблена, книги, архитектурни чертежи и макети на сгради, които по недвусмислен начин илюстрират параметрите на неговото влияние върху културата на XX и XXI в.
Изложбата е съставена от няколко раздела. Първият запознава зрителите с основните етапи в творческия път на Льо Корбюзие, чийто най-интригуващ момент е свързан с успоредните му занимания с живопис, скулптура и архитектурно проектиране. От личните дневници на художника става ясно, че той е намирал вдъхновение във всичко около себе си. В рамките на експозицията, представена в Пушкинския музей, ценителите ще могат да погледнат и в творческата „лаборатория” на гениалния архитект и да проследят връзката между живописта, скулптурата, впечатленията му от безбройните пътувания по света и неговите архитектурни проекти.
Вторият раздел от изложбата е посветен на взаимоотношенията на Льо Корбюзие с Русия. По проект на архитекта в Москва е построена сградата на „Центросоюз” (1928-1935), той е автор на концепцията за Двореца на Съветите и разработва план за реконструкция на руската столица, който по-късно става основа на идеята му за легендарния „Лъчезарен град” – град на щастието, който, според него, ще бъде максимално удобен за живеене за всички негови обитатели. Тази концепция е описана подробно в едноименната му книга през 1935 г.
В третия раздел, кураторите на изложбата обръщат внимание на музейната тема в наследството на Льо Корбюзе и най-вече на неговите разсъждения за ролята на съвременния музей, каква трябва да бъде програмата му, новите подходи при експонирането на произведения на изкуството и т.н.
Следващият раздел е посветен на късните години от живота и творчеството на Льо Корбюзие, които са запечатани в снимките на големия швейцарски фотограф Рене Бури.
А последният - пети раздел - представя френско-швейцарския архитект като автор и издател на много книги и списания.
Голяма част от експонатите, включени в „Льо Корбюзие. Творчески тайни. Между живописта и архитектурата”, са предоставени от Фондация „Льо Корбюзе” в Париж, Държавния архитектурен музей „А.В. Щусев” в Москва, Фондация AVC Charity, Стефан Аренберг и Museum Bellerive в Цюрих, а специално за изложбата, възпитаници на Барселонското архитектурно училище са изработили над десет макета на негови сгради.
Льо Корбюзе е автор на повече от 400 живописни творби, над 40 скулптури, 27 гоблена и много графики. Вдъхновен от „Витрувианският човек” на Леонардо да Винчи, той създава своя система от пропорции, наречена „Модулор”, която определя като „сбор от хармонични пропорции, съразмерни с човешките параметри, универсално приложими в архитектурата и механиката”.
Льо Корбюзие е сред най-значимите имена в световната архитектура заедно с Франк Лойд Райт, Мис ван дер Роe, Валтер Гропиус, Оскар Нимайер.
Архитектът е автор на редица книги, сред които са Urbanisme (1925), Aircraft (1935), Le Modulor (1948), „Поема за правия ъгъл” (The Poem of the Right Angle; 1953), Le Modulor 2 (1955) и т.н. Носител е много престижни награди - сред тях са три степени на „Орден на почетния легион” - 1937, 1952 и 1963 г., Frank P. Brown Medal (1961) и др.
Изложбата в Пушкинския музей ще продължи до 18 ноември.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар