НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Предстои първото издание на фестивала за съвременно изкуство в София – Sofia Contemporary (25.09.2012)

Sofia Contemporary е международен фестивал за съвременно изкуство, който ще се проведе за първи път между 19 октомври и 11 ноември 2012. Основната цел на фестивала e да намали дистанцията между съвременното изкуство и българската публиката. Темата на първото издание е "Сегашно продължително".  

„Съвременното изкуство не е просто сегмент на днешната култура, а е важен маркер за състоянието на едно общество", споделя Яра Бубнова, куратор на първото издание на фестивала. В българското общество има необходимост от едно по-добро разбиране на понятието „съвременно" като процес и от по-адекватно усещане за присъствието на хората във времето, което е само сега и е само тяхно.  Времето, което ни е дадено и няма да се повтори, но може да бъде разтеглено в бъдещето като едно ново глаголно време в българския език -  „сегашно продължително" .

Програмата на първото издание на фестивала включва модулите „В движение", „Видео", „Форум" и „Деца". В движение” е платформа на различни артисти, чиито произведения пряко взаимодействат с публиката. Също така, ще бъдат проведени акции, които провокират активно отношение и ангажимент от страна на зрителите: акцията "Рестартирай сладкарница Прага", конкурса "Твоето изкуство на съвременната карта", и "Изкуство в движение" - видео произведение, представено в „галерия" на четири колела.  

Съвременното изкуство е градско, интерактивно и увличащо. В това ще ни убеди световноизвестният художник Ииркрит Тираваниджа, който в рамките на фестивала ще реализира проекта „Обществено кино на тиха пресечка". Съществен момент в произведенията на Тираваниджа e комуникацията между публиката. Както самият той казва, не е важно какво виждаш, а какво се случва между хората". 

Един от акцентите в програмата е участието на формацията Dеstructive Creation. Зад името се крият творците, които изрисуваха Паметника на Съветската армия и провокираха един от най-оживените дебати в общественото пространство у нас. С проявите си те заявявaт по "най-крещящия възможен начин отдавна утвърдени в обществото граждански позиции".

Намесата в градска среда, която групата Dеstructive Creation разработва, е свързана с промяна на функцията на характерен за софийския градски пейзаж елемент.  Една отдавна неработеща регулировъчна кабина ще се превърне за периода на фестивала в беседка със свободен достъп. Така бившата "караулка", символ на  контрола, ще стане, макар и за кратко, ново място за срещи на жителите на София.  

Независимата българска организация Пистамашина се включва с аудио-визуалния пърформанс „Културен ремонт 2012". В музикалния пърформанс анонимните артисти ще изследват симбиозата между човек и машина чрез комплексна хореография и абсорбиращ сетивата звук от барабани, адаптирани честоти и гласовете на живи и мъртви астронавти.  

Инсталацията „Кой иска да живее вечно?" на българския художник Викенти Комитски представлява временна пирамида от палатки, която цели да противопостави вечното и преходното, устойчивото и временното. „Пирамидите са квартири за вечно пребиваване, а палатките за временно, където живееш извън обичайната си среда (къмпинг, бежански лагер)", споделя художникът, носител на наградата БАЗА за 2011 г.

.
.
Кой иска да живее вечно - произведение на Викенти Комитски
Кой иска да живее вечно - произведение на Викенти Комитски
Яра Бубнова
Яра Бубнова
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!