Под надслов „Екстаз на цветовете – Мунк, Матис и експресионистите” музеят Фолкванг в Германия отдава почит на онези художници в края на ХІХ и началото на ХХ век, които революционализираха цвета в изкуството. Експозицията е фокусирана върху фовизма, като изследва неговото влияние върху последвалите арт движения - немския и руския експресионизъм.
Терминът „фовисти” идва от френската дума fauve (див, или диви зверове) и е използван за първи път иронично от арт критика Луис Вокселе (Louis Vauxcelles). Той е заинтригуван от революционния ярък цвят и видимите удари на четката (мазки)в изложбата на Матис и Дерен през 1905 в Париж.
Водени от Матис, фовистите скъсват с импресионизма и по-традиционните подходи към живописта. Те акцентират на цветовете, които понякога съзнателно са толкова наситени и намагнетизирани, че човек го заболяват очите, ако ги гледа по-дълго време.
Произведенията им не са загубили и грам от своето въздействие върху публиката, става ясно от изложбата във Фолкванг. Музеят нарича изложбата „поглед към един от най-пленителните моменти от ранния ХХ век. „Фовистите тръгват по един различен път, предефинирайки връзката между реалност и изображение” – обясняват авторите на изложбата в каталога към нея.
Френският фовизъм е последван от художниците в Германия и Русия като за мнозина това е само началото, от което започват да правят своето ново изкуство.
Изложбата показва произведения на Дерен и Вламенк, сравнени с тези на норвежкия артист Едвард Мунк и немските и руски експресионисти. Сред тях са Ернст Кирхнер, Ерих Хекел, Алексей Явленски, Васалий Кандински, Франц Марк.
Експозицията включва около 150 картини и скулптури, някои от които ще бъдат видени за първи път от публика. Музеят Фолкванг притежава една от най-големите сбирки с изкуство на ХІХ и ХХ век. Това се дължи на колекционера и основател на институцията, Карл Остхаус, който, според уредниците на музея е имал изключителен усет за живопис. Той започнал да купува произведения на фовистите през 1906 г., когато те все още са били на подбив от официозните критици, събирал е също така произведения на експресионистите и Едвард Мунк. Експозицията може да бъде видяна до 13 януари 2013 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар