39-тото поредно издание на престижния форум за съвременно изкуство „FIAC!” вече е факт. По традиция на него са представени едни от най-нашумелите и елитни галерии, излагащи модерно и съвременно изкуство. Тази година той включва 180 галерии от 24 държави и се провежда в Гран Пале – изложбения център на Франция, дал името на „стил 1900” или т. нар. сецесион.
На тазгодишното изложение Франция е представена с 61 галерии (или 34% от участниците). Тя е следвана от САЩ, която излага свои 30 галерии, Германия – с 24 галерии, Италия с 12 галерии, Белгия – с 14, Великобритания показва 9 галерии, а Швейцария – 6. Своя дебют на престижното изложение ще осъществят галерии от Дания, Полша, Румъния и Обединените Арабски емирства. Галерия от България до този момент не е представяна на изложението.
Общо 41 галерии участват в изложението за първи път. Включени са и различни части от града, където са изложени монументални скулптурни произведения и инсталации - градините „Тюилери”, главната ботаническа градина на Париж – „Jardin des Plantes”, както и различни места из Националния музей за естествена история. Тази програма е обогатена допълнително с множество перформънси, филми, конференции и дискусии.
Всички произведения, изложени на FIAC,! са обявени и за продажба, което довежда огромен брой колекционери и любители на изкуството. Милиардерите Франсоа Пино и Бернар Арно са сред едни най-желаните посетители на всеки щанд. Те, заедно с останалите ВИП гости, посещават изложението преди официалното откриване – тази година състояло се на 18-ти октомври.
Анализите на тазгодишното изложение, което ще бъде закрито в неделя, предвещават повишено търсене и интерес, който се забеляза още по време на ВИП вечерта. Галерия „Тадеуш Ропак” успя да продаде произведение, излято в бронз на британския скулптор Антъни Гормли („Стояща материя XXXV”), още в първите минути на откриването на изложението за сумата от £ 325,000. Продадени са също творба на Лиза Лоу („Без име все още”) за сумата от $175,000, както и две фотореалистични портрета с въглен на Роберт Лонго, струващи по $275,000 всеки.
Лондонската галерия „White Cube” привлече вниманието на много от колекционерите с произведение на Деймиън Хърст, създадено през 2007г. – „Недовършената истина”, представящо гълъб във формалдехиден разтвор. То беше показано и в „Тейт Модърн” по време на ретроспективната изложба на Хърст тази година. Оценено е на £2,350,000, но все още не е намерило своя купувач. Други автори, които галерията също представя, са Крис Мартин, Лиза Лоу, Гари Хюм и Трейси Емин, които се продават успешно на цени от ранга на £125,000.
Галерия „Hauser and Wirth” представя провокативни скулптури и инсталации на американеца Пол МакКарти. Изложена е скулптура, представяща бившия американски президент Джордж Буш в каубойски костюм, гонещ прасе. Тя е с цена от $2,500,000, но все още не е продадена. За сметка на това други скулптури на артиста като „Глава на джудже 3” се продадоха за $1,75 млн., заедно с други две произведения за сумата от $75,000 всяко.
Една от изненадите на изложението е берлинската галерия „Peres Projects”, която излага за първи път. Още през първия ден тя успя да продаде всички изложени произведения, които бяха на младите автори Брент Ваден и Давид Островски.
Изложението може да бъде посетено до 21-ви октомври. Цената за вход е €32, като за младежи до 25 години е намалена двойно.
Част от монументалните скулптури, разположени на ключови места в Париж, по време на изложението FIAC 2012
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар