НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Виена е разтърсена от новата изложба в музея „Леополд”, показваща еволюцията в изобразяването на голото мъжко тяло в изкуството (23.10.2012)

Широко публично неодобрение предизвика най-новата изложба във виенския музей „Леополд”, съхраняващ най-богатата колекция от произведения на Шиле в света. Огромното недоволство идва не от самата изложба или нейния контекст, а от постерите, разлепени из целия град.

Изложбата е посветена на „Голо мъжко тяло: от 1800 г. до днес”. Тя е една от най-интересните и предизвикателни от изкуствоведска гледна точка. Експозицията е широко рекламирана из града с постери на произведения, показани в музея. Един от тях представя цветна фотография на трима чисто голи футболисти, с футболни топки. Произведението е от 2006г. и се нарича „Vive la France” („Да живее Франция”).

Около 200 плаката с това изображение бяха разлепени из австрийската столица. Организаторите признават, че са очаквали изложбата да провокира полемика, но със сигурност не са предвиждали австрийското общество да иска да цензурира плакатите. Дъжд от оплаквания на граждани се изсипал в музея, насочени именно към този плакат. Много от хората обвинили организаторите в порнография. Предимно оплакванията били от жени, които казвали, че трябвало да закриват очите на децата си докато преминават покрай плакатите, предава “Ню Йорк Таймс”. На други те им напомняли за мъчителни събития от тяхното минало.

Както става ясно, голата мъжка фигура определено не се асоциира с красотата и финеса на женската. Този двоен стандарт в изкуството е съществувал от столетия и все още е така.

След множеството заплахи, които получават, организаторите решават да цензурират плакатите. На мястото на гениталиите те поставят червена лента. Цветът е нарочно избран, за да привлича вниманието още повече към тази част на плаката.

В мащабната изложба, която отвори врати едва миналата седмица, са представени над 300 произведения на над 100 автора. Тя се стреми да представи еволюцията в изобразяването на голото мъжко тяло в западното изкуство от 1800г. насам.

Предишните изложби, които са се организирали по света, посветени на голотата в изкуството, са представяли предимно голото женско тяло във фокус.

Благодарение на множеството заеми на произведения, изложбата представя безпрецедентен поглед върху проблема за голото мъжко тяло в изкуството. Започвайки с периода на Просвещението, изложбата проследява тенденциите в салонно изкуство, като преминава през 1900-те и развитието на този жанр след Втората световна война. Изложбата също така осъществява важни връзки и сравнения с представянето на голото мъжко тяло през античността, Древен Египет, Древна Гърция, достигайки до Ренесанса.

Проследявайки два века в изкуството, експозицията представя много от артистичните търсения в тази насока, както идеалът за голо мъжко тяло, който се променя заедно със смяната на идеята за красота и човешки ценности.

Интересната изложба ще може да бъде посетена до 28-ми януари 2013г.

Цензурираният плакат
Цензурираният плакат
Andy Warhol, Querelle, um 1982
Andy Warhol, Querelle, um 1982
Egon Schiele, »Prediger« (Selbstakt mit blaugrünem Hemd), 1913
Egon Schiele, »Prediger« (Selbstakt mit blaugrünem Hemd), 1913
François-Léon Benouville, Achills Zorn, 1847
François-Léon Benouville, Achills Zorn, 1847
Elmgreen & Dragset, Shepherd Boy (Tank Top), 2009
Elmgreen & Dragset, Shepherd Boy (Tank Top), 2009
Ilse Haider, Mr. Big, Installation im Innenhof des MuseumsQuartiers,
Ilse Haider, Mr. Big, Installation im Innenhof des MuseumsQuartiers,
Paul Cézanne, Seated Male Nude (Self-Portrait), 1910
Paul Cézanne, Seated Male Nude (Self-Portrait), 1910
Pierre & Gilles, Vive la France,
Pierre & Gilles, Vive la France,
Входът на музея
Входът на музея
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!