В Германия беше официално открит дългоочаквания паметник, посветен на стотиците хиляди роми, избити по време на нацисткия режим. Това става известно сред оцелелите като „Забравената холокоста”. Такова е и името на паметника, създаден от един от най-известните израелски артисти и архитекти – Дани Караван. Той също така е и в знак на дискриминацията към малцинствата, която все още съществува в Европа.
Сред официалните гости на откриването бяха канцлерът Ангела Меркел и президента Йоахим Гаук. Монументът се намира в центъра на Берлин, срещу Райхстага, както и в близост до мемориала на евреите и гейовете, станали жертва на нацисткия режим.
Паметникът се състои от кръгъл басейн, пълен с вода, който като черно огледало отразява всичко около него. В центъра му се намира триъгълна колона, в която ще бъдат поставяни свежи цветя всеки ден. Мемориалът е заобиколен от каменни плочи, които дават повече детайли относно преследването на малцинствата по време на нацистка Германия.
Ромите се превръщат в омразни и нежелани за нацисткото управление още от зараждането му. Преди Берлин да стане домакин през 1936г. на Олимпийските игри, стотици били арестувани и интернирани. През 1938г. директорът на тайните служби – Хайнрих Химлер, сформира централно управление, което да се занимава с преследването на цигани.
Не е ясно колко точно са убити, но се смята, че по груби данни били между 220,000 и 500,000. Вниманието от тяхната съдба се отклонява бързо, след като светът разбира за всички престъпления срещу човечеството, извършени от нацистите и по-точно за смъртта на над 6,000,000 евреи.
Едва през 1982г. официално се съобщава, че циганите били преследвани „въз основа на тяхната раса”. Тези престъпления се смятат за геноцид.
Този мемориал е плануван още през 1992г., но е бил отлаган поради спорове около неговия дизайн и конструкция. Днес повечето от оцелелите жертви на този режим не са между живите, но за малцината оцелели този мемориал носи нотка на облекчение.
Той е и символ на световната борба срещу дискриминацията към роми и семити, която е актуална и до днес. Ромските малцинства са жертва на дискриминация, както в източна Европа и Балканите, където главно са съсредоточени, така и в останалата част на континента. От Асошиейтед прес напомнят за нехуманното отношение на френската полиция срещу незаконните катуни на роми, предимно от Румъния и България из градовете на Франция. През август тази година те бяха съборени, като хиляди роми останаха без подслон.
Един от оцелелите от нацисткия режим споделя: „Нашето общество не е научило нищо. Абсолютно нищо. Иначе ние щяхме да бъдем третирани по различен начин днес.”
В Германия продължават да се издигат мемориали, свързани с печалните събития от нацисткия режим. Предстои да бъде открит мемориал на жертвите на нацистката програма за евтаназия на душевно болните и инвалидите.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар