НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
В столичната галерия „Средец” ще бъде представена изложба от 15 висококачествени репродукции на най-известните живописни картини на Густав Климт. (06.11.2012)
Австрийската столица представя експозицията в единадесет европейски града, сред които е и София
От 21 ноември до 8 декември в столичната галерия „Средец”, в сградата на Министерство на културата, ще бъде представена изложба от 15 висококачествени репродукции (фотопринт върху ленено платно, специална поръчка на Община Виена) на най-известните живописни картини на Густав Климт, които австрийската столица показва в единадесетте партньорски градове от мрежата на ComPRess: Белград, Братислава, Будапеща, Букурещ, Краков, Любляна, Москва, Прага, Сараево, София, Загреб.
Сред платната, които ще бъдат представени пред българската публика, са двата портрета „Аделе Блох-Бауер I” и „Аделе Блох-Бауер II”; пейзажът „Атерзее”, собственост на Leopold Museum, Виена; „Селска градина със слънчогледи” от Belvedere, Виена; легендарното живописно платно „Целувката” – също от колекцията на Belvedere; картината „Приятелки II”, чийто оригинален вариант е изгорял при пожар в двореца „Имендорф” през 1945 г.; шедьовърът от колекцията на Wien Museum „Портрет на Емили Фльоге”, изобразяващ известната виенска моделиерка, спътница на Климт до края на дните му; „Къщи в Унтерах на Атерзее”; етюдът „Хигия” към паното „Медицина”, също изгорял в двореца „Имендорф”; зашеметяващият фриз „Изпълнение“ от двореца „Стокле”в Брюксел, чийто работен проект днес се намира в Музея за приложни изкуства (MAK) във Виена и др.
През 2012 г., с редица инициативи, обединени от мотото „Густав Климт и раждането на модернизма”, Виена и светът отбелязват 150 години от рождението на гениалния художник (KLIMT 2012).
Густав Климт е една от най-важните фигури на модернизма. Създаването на Виенския сецесион е най-важният знак за художественото обновление на града на прага на новия век. Недоволни от тогавашната политика за организиране на изложби, от консервативния академизъм и окуражени от създаването на нови художествени направления в Париж и Мюнхен, 23 художници, архитекти и скулптори, начело с Климт, Хофман, Олбрих, Мозер и Карл Мол през май 1897 г. напускат водещото дотогава „Общество на виенските художници” в Кюнстлерхаус (Künstlerhaus) и създават нова формация - „Сдружение на австрийските художници - сецесион”. Думата secessio означава „отделяне” и има предвид освобождаването от историческите академични традиции.
Известен основно с алегориите и женските портрети, Густав Климт започва да рисува пейзажи сравнително късно. Първите му творби в този жанр са от 1898 г. Сред известните днес около 250 негови живописни платна приблизително 50 са пейзажи, повечето от които са рисувани по време на неговите ваканции край Атерзее, където от 1900 г. до 1916 г. прекарва почти всяко лято.
В момента, във Виена, могат да бъдат видяни две мащабни експозиции с негови творби: в Belvedere е представена Jubiläumsausstellung: 150 Jahre Gustav Klimt, а в Kunsthistorisches Museum - „Лице в лице с Густав Климт” (Aug in Aug mit Gustav Klimt). Изложбите продължават до 6 януари 2013 г.
Други новини от тази категория
Седмо издание на международния фестивал за дизайн МЕЛБА
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Коментари | 0 коментара
Добавете коментар
Добавете коментар
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!