Смята се, че незаконно присвоеното състояние на бившия диктатор на Филипините се оценява на 10 милиарда щатски долара. След 20-годишно управление, бившият президент е свален от власт чрез кървав бунт на народа, а самият той – изпратен на изгнание в САЩ. Фернанд Маркос умира през 1989 г. в Хавай.
Филипинското правителство съставя списък с липсващите картини благодарение на квитанции от галерии или разписки за транспортиране, оставени от семейство Маркос. Миналата седмица в Ню Йорк бяха подведени под отговорност бившата секретарка на съпругата на Маркос, заедно с нейните двама племенника. Те бяха обвинени в опит да продадат произведение на Моне, което някога е принадлежало на бившата Първа дама.
Произведението „Le Bassin aux Nympheas” заедно с още три картини са задържани от американските власти, защото са били част от списъка с липсващи произведения. Заподозрените са продали картината на Моне на галерия за сумата от 32 милиона щатски долара, според полицията в Манхатън.
В момента властите преговарят за връщането на задържаните творби обратно в Манила. Останалите произведения от колекцията на Маркос, които са били задържани от филипинското правителство са или продадени, или изложени в местни музеи или институции.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар