164 топ галерии от целия свят ще подредят произведения на повече от 1000 съвременни артисти на тазгодишния панаир на изкуството Frieze Лондон /15-18 октомври, Роял Парк/. Разположен върху 29 хил. кв. метра, панаирът е едно от най-интересните събития в културния календар на света. Ежегодно колекционери от цял свят се стичат тук, където единствено могат да намерят накуп всички прочути галерии и да закупят последните произведения на световноизвестни артисти, както и да открият някой изгряващ талант, в когото да инвестират. Заедно с тях в града пристигат куратори, директори на музеи, банкови служители, защото от Frieze Лондон попълват своите колекции повечето музеи за съвременно изкуство в света.Всяка година галерия Тейт например избира няколко произведения за своя фонд, като от 2003 досега институцията е похарчила тук около 1 млн. паунда за творби на 45 творци.
Всяка лондонска галерия, която не е успяла да премине бариерата и да се появи със собствен щанд на панаира, се стреми също да привлече надошлите купувачи. Затова културните събития в Лондон през тези четири дена са повече отолкото за месеци наред в дните след приключване на Frieze.
Освен търговската страна на Frieze, през тази година за първи път ще бъде преставена огромна изложба на 29 съвременни художници от цял свят, избрани след старателни проучвания. Подобно на биеналето във Венеция това ще е некомерсиално събитие, което се стреми да покаже сегашното състояние на изкуството. Някои от проектите на артистите дори включват публиката в своите пърформанси, други ще издават книги в небето или ще правят портрети на всички посетители, за да ги подредят после в гигантска инсталация.
По традиция скулптурата е представена в специален парк, в който ще могат да бъдат видени някои от нашумелите в последните месеци автори и прозведения в света.
По време на панаира ще бъде раздадена награда на автор, а една от всички 164 галерии ще получи специално отличие и 10 хил. британски лири , което на фона на сумите, които се въртят на панаира, се смята само за признание, но не и за материална награда.
Един от най-признатите готвачи в света Марк Хикс е поканен да готви в ресторанта и бара на панаира. Той ще предлага селекция от класически британски ястия. Сред тях се неговите фаворити като „реформиран агнешки котлет”, телешки ребра, сьомга по специална рецепта и различни вариации от стриди.
Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Добавете коментар