През месец декември тази година галерия "АВА" от Ню Йорк представя изложба, която за първи път цялостно представя колекцията към фондация за изкуство на Михаил Баришников.
Баришников се ползва с авторитета на изключителен танцьор и драматичен актьор, който през 1976 г. остава в САЩ след гастрол на Болшой театър.
Тази експозиция е продължение на руските дни, с които Нюйоркската фондова борса презентира последните си официални и празнични контакти с Русия, руската икономика и култура. Потенциалните инвеститори в руската икономика са избрали да подкрепят и подобна експозиция, за да покажат интерес към стойностите в руската култура и надеждността на икономическите връзки с Русия като цяло. Състоялите се събития показват, че при един такъв диалог не може да бъде подминат чара на Баришников в артистичните му и духовни предпочитания.
"Изкуство, с което живея" е името на изложбата и това название отразява характера й. Тази колекция е не толкова страници на историята на изкуството, колкото е отражение на съдбата на колекционера, повече отразяваща неговите интереси, вкусове и връзки, с които се е насочвал към своите екземпляри. Естествено, основата на колекцията се състои от произведения на руското изкуство, особено от края на XIX и първите десетилетия на ХХ век, когато и за светът се открива Русия. След големите руски романи на Толстой и Достоевски, след прозата и драмите на Чехов, светът вижда времето на руските композитори, художници, танцьори и хореографи и театър, където посреща новаторите режисьори.
Събирани в Съединените щати и Европа, експонатите от колекцията съществуват в контекста на руската култура и отразяват различните й аспекти. Работите на Гончарова, Александър Беноа, Леон Бакст, Александър Яковлев, и други известни като стойност артисти сами по себе си вървят с имена на хората, които са инвестирали в руското влияние по света. Сред тях са Джером Робинс, Ролан Пети, Йосиф Бродски, личности, с които Баришников е свързан творчески и приятелски.
Световноизвестният Баришников, роден в Латвия преди 55 години, е познат в България. Баришников е лауреат на Международния балетен конкурс във Варна.
През 1976 г. голямата актриса Джесика Ланг ( омъжена за Пако Гранде) се влюбва в руския балетист и актьор. Дълго време двамата са неразделни, което обогатява ролята й на ангела на смъртта във филма «Ах този джаз» (1979). През 1981 г. Джесика Ланг ражда дъщеря от Михаил Баришников, която наричат Александра.
Личното му присъствие, качествата му на световна звезда, митът и легендата витаят около него и го даряват с талант да зарежда атмосферата със страст и креативна енергия. Това са част от определенията, които Сара Джесика Паркър, актрисата в образа на манхатънската журналистка Кари Брадшоу, споделя по негов адрес след запознанството им. То е от скоро, но носи и на двамата невероятни преживявания.
Двамата се запознават, когато Паркър, като съпродуцент на "Сексът и градът", решава да освежи романтичната линия в заключителните епизоди с някой "по-голям дори от Баровеца". Преди заключителния цикъл на сериала авторите започнаха да търсят личност, която да замени мъжът, който тотално доминира в любовния живот на героинята й Кари. Така Баришников ще играе ролята на Александър Петровски в последните осем епизода на най-гледаната в САЩ телевизионна драма.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар