След като в продължение на век Наполеоновият дворец във Венеция беше неглижиран, група, нaречена „Френска комисия за опазване на Венеция”, реши да се погрижи за него. Причината, поради която толкова дълго време никой не обръщаше внимание на двореца, е ясна – венецианците свързват идването на Наполеон с края на славната Венецианска република.
Наполеон се провъзгласява за крал на Италия през 1805г. и заповядва да бъде издигнат дворец в негова чест, гледащ срещу символа на Венеция – базиликата Сан Марко. Той е издигнат за шест години (1807-1813) и декориран с фрески, вдъхновени от Франция, на художника Джузепе Борсато.
Сградата е единствената нео класическа постройка в цяла Венеция. По време на своето управление, Наполеон плячкосва голяма част от ценностите на Венеция, като ги пренася в Лувъра. Сред тях са бронзовите коне от площада Сан Марко и най-известната картина на Веронезе – „Сватбата в Кана”, която нарязва на парчета и пренася в Лувъра, където и до днес е разположена срещу туристическата атракция – Мона Лиза от Леонардо.
Венецианците също така не обичали и последната собственичка на двореца – австралийската императрица Елизабет или „Сиси”, която се превръща в символ на императорското превъзходство. Тя посещава двореца за последен път през 1895 г., за да пие чай с италианския крал – Умберто I и кралица Маргарита, преди да се завърне в Корфу.
Едни от най-прочутите, но имащи лоша слава гости на двореца, били Хитлер и Мусолини, които провели там своята първа среща през 1934г.
Бюджетът, необходим за реставрацията в размер на 2,5 млн. евро, е набавен от частни дарения. Реставрирани са основните зали и апартамента на императрица Сиси, като са приведени в бляскавия вид, който са имали през XIX век. Мебелировката е в нео-бароков стил, популярен в австрийския двор от това време. Спалнята на императрица Сиси е израз на женствеността – тя е препълнена с женски алегории и флорални мотиви.
След реставрацията на девет от залите в двореца, Комисията обмисля да ремонтира и императорските апартаменти. Това са четири стаи, които ще струват 800,000 евро.
Руски олигарх и компания за луксозни стоки са се съгласили да дарят необходими средства, като е планирано, реставрацията на поне две от стаите да бъде завършена до пролетта на 2013г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар