2012 г. определено беше годината, в която преобладаващите продажби бяха на произведения, които достигнаха изненадващо високи цени на търговете. За да бъдат колекционерите по-сигурни в избора си през 2013 г., списание „Форбс” очерта някои от тенденциите през годината:
1) Гледайте извън топ продажбите на произведения на изкуството
Главозамайващите продажби на произведения на изкуството, които се осъществиха през 2012 г., определено не означава, че пазарът на изкуството е в своя разцвет. На 24 декември арт съветниците Mei Moses съобщиха, че световният индекс на всички произведения на изкуството е спаднал с 3,28%. Те отразяват само продажбите на произведения, които преди това са се появявали на аукциони, така че тези проценти представят общия спад на продажбите на тези произведения. Този доклад също така показва, че някои колекционери са загубили пари, въпреки че не са продавали произведения на изкуството средно за период от по 29,7 години.
Въпреки, че е трудно да се определи дали инвестирането на милиони долари в най-скъпо продадената картина на аукцион е добра финансова инвестиция или не, историята показва, че по-скоро не е, поради факта, че 33.000 от повторно предлаганите за продажба произведения на изкуството, които са се продали за повече от 1 млн. долара, обикновено генерират най-ниската възвращаемост.
2) Таксите през следващата година
Това важи особено за купувачите, които се намират на територията на САЩ. Този път политиците успяха да постигнат компромисно решение по отношение на фискалната скала, но само след два месеца, те ще заседават отново. Печалбите на САЩ от такси на произведения на изкуството са 25%, докато тези на недвижимите имоти, облигации и акции са 15%. Ако в бъдеше те се покачат и достигнат до 20%, а таксите върху произведенията на изкуството останат същите, то продаването на изкуството ще бъде по-привлекателно за колекционерите. Все още е трудно да се предвиди какво ще се случи, но през последните 5 седмици, тази несигурност кара хората да продават своите колекции.
3) Имайте предвид Китай
Китай не се оплаква от липса на хора, които да вярват, че инвестирането в изкуство е доходоносен бизнес, поне според последния отчетен ръст в броя на китайските инвестиционни фондове за изкуство. Въпреки това, след годините на впечатляващ ръст по отношение на търсенето на изящно изкуство, в момента най-големият пазар на изкуство в света не изглежда обнадеждаващ. Докато на Запад търсенето беше съсредоточено около най-известните имена, увереността в китайския пазар се понижи с 35% за периода май – ноември, според доклад на ArtTactic. Трудно е да се обхване цялостно пазара на изкуството в Китай, но ако тази тенденция продължи, тя може да понижи цените на произведения в световен мащаб през 2013 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар