През изминалата 2012 г. Музеят за изобразителни изкуства „А.С. Пушкин” отбеляза своята 100-годишнина. В рамките на юбилейните тържества, през 2012 г. посетителите му видяха редица забележителни експозиции, сред които „Кандински и „Синят конник”, „Ани Лейбовиц. Животът на фотографката. 1990-2005”, „Уилям Блейк и британските визионери”, „Караваджо (1571-1610). Картини от колекциите на Италия и Ватикана”, „Под знака на Рембранд. Художествена колекция на семейство Мосолови”, „Въображаемият музей” (с образци на Античното изкуство и шедьоври на живописта от XV до XX в. от Лувъра, Британския музей, Прадо, Държавните колекции на Берлин и Дрезден и др.), „Льо Корбюзие. Тайни на творчеството. Между живописта и архитектурата” и др.
През 2013 г. програмата на музея обещава да бъде все така вълнуваща.
С огромен интерес в Москва очакват изложбата „1000 години - злато на инките”, която от 18 март до 26 май, ще представи изключителното майсторство на перуанските златари от Доколумбовата епоха, както и образци на приложното изкуство на древни цивилизации, населявали Южна Америка. Експонатите са от колекцията на Музея на златото в Лима.
Пушкинският музей ще отбележи и 70-годишнината от излизането на първото издание на „Малкият принц”от Антоан дьо Сент-Екзюпери. Тематичната експозиция ще съдържа рисунки, книги, вещи на писателя от архива на семейство Екзюпери и ще може да бъде видяна от 6 май до 29 юли.
През лятото на 2013 г. - от 27 май до 25 август - ще бъдат показани 300 автентични творби на „Изкуството на древния Кипър”, които се намират във фондовете на музея.
Изложбата „Прерафаелитите: Викторианският авангард” (От 10 юни до 22 септември) ще представи за първи път в Русия около 100 произведения на художниците Данте Росети, Форд Медокс Браун, Джон Евърет Милес, Уилям Хънт, Уилям Морис, Едуард Бърни-Джонс и др. През 1848 г. всички те се обединяват в прочутото „Братство на прерафаелитите”. Творбите ще бъдат предоставени от Tate Gallery и от други британски музеи.
От 7 октомври до 24 ноември в музея ще бъде експонирана изложбата „Тайнствени разстояния. Символизмът в Чехия, 1880-1914”, която ще включва живопис, графика, фотография, декоративно-приложно изкуство от Националната галерия в Прага, музейни и частни сбирки в Чехия.
От 2 декември до 3 февруари 2014 г. около 100 произведения - живопис, графика и скулптура от Музея на авангарда (МАГМА) ще представят художници от няколко творчески поколения, които заемат изключително престижно място в световните художествени процеси през целия XX в. Изложбата ще бъде съставена от три големи раздела: „На прага XIX-XX в. и първата трета на XX в.” с художници от Сребърния век; „Средата на двадесетото столетие” с майстори от „Парижката школа”; „Втората половина на XX в. - началото на XXI в.” с творци от третата емигрантска вълна и постсъветското време. Посетителите ще видят работи на Валентин Серов, Марк Шагал, Хаим Сутин, Леон Бакст, Роберт Фалк, Александър Тишлер, Ел Лисицки, Осип Цадкин, Жак Липшиц, Соня Терк-Делоне и др.
Отделът за лични колекции към Пушкинския музей ще покаже от 12 февруари до 19 май изложбата „Класическо изкуство от ислямския свят”, включваща около 100 произведения (IX - XIX в.) от депата на Фондация „Марджани”, сред които е и уникален лист от Корана от епохата на Абасидите; чаши от Ранното средновековие с калиграфски надписи и фигуративни изображения от Средна Азия, Иран, Месопотамия; великолепна стъклена чаша, изработена в Сирия през X в. и декорирана със златни нишки и др.
Галерията за изкуство на страните от Европа и Америка през XIX-XX в., от 30 октомври до 12 януари 2014 г., пък ще представи експозиция с фотографии и живопис на Ман Рей от колекцията на Националната портретна галерия в Лондон.
От Пушкинския музей уточняват, че към програмата ще бъдат добавени още изложби.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар