Това предупреди италианският вестник Corriere della Sera през януари, базирайки се на доклад, изнесен по случая. В Неапол се намират около 200 затворени или изоставени църкви. Някои от тях са напълно оголени от произведенията на изкуството, някога намирали се там, а други никога не са получили помощите, които им били обещани. Има и такива, които са ги получили, но не са успели да постигнат съгласие относно реставрационен проект или са все още затворени въпреки, че реставрацията е приключила.
Това се посочва в доклад, относно състоянието на паметниците на културата в Неапол. Той сочи, че това занемаряване продължава с години и не са били взети мерки на регионално или държавно ниво, нито Църквата или Министерството на културата са проявила заинтересованост.
Историческият център на Неапол, който е и най-големият в Европа е зачислен към списъкa на ЮНЕСКО за световното културно наследство от 17 години насам. Въпреки това, 16 граждански организации и над 60 водещи интелектуални фигури са подписали петиция още миналата година, градът да бъден изваден от списъка на ЮНЕСКО. Основание за това е тяхното наблюдение, че градът не стопанисва и не защитава своите ценности, а участието в престижния списък за културното наследство съществува само на хартия.
Петицията съдържа фотографско досие, показващо отношението на институциите към паметниците на културата и е била символично представена по време на юбилейната 40-та конференция на ЮНЕСКО, провела се в градския университет Federico II University.
Кметът на града, в своя защита е заявил, че е успял да спре европейската субсидия от €100 млн., предназначена за опазването на историческия център на града, от това тя да бъде обратно взета от Брюксел.
Какво ще се случи с историческият център на Неапол, предстои да разберем.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар