Изложба на американския художник Едуард Хопър се превърна в най-посещаваната в Париж, измествайки по популярност дори Пабло Пикасо прекарал по-голямата част от живота си именно във Франция.
Над 750,000 души са посетили изложбата на Хопър в Гран Пале, която отвори врати на 10 октомври 2012 г. В последните дни от експозицията, заради засиления посетителки интерес, вратите останаха отворени цяла нощ, за да позволят на над 40,000-те посетители прекрачили прага на 1 и 2 февруари да я видят.
Невероятната популярност на американския реалист привлече точно 784,269 ценители на неговото изкуство за по-малко от четири месеца. Това надвишава броя на посетителите, видели изложбата „Пикасо и майсторите”, провела се отново в Гран Пале за същия период на 2008-09г.
Организаторите споделят, че тази цифра е шокираща, като се има предвид, че дори и в САЩ Хопър не привлича толкова много хора. Този успех най-вероятно се дължи на френската страст към Америка, която не се свързва с консуматорското общество, а е по-дълбока и хуманна.
Най-успешната изложба, организирана в Париж през последните години, си остава обаче незабравимата ретроспектива на Клод Моне, която бе видяна от 913,064 души през 2010-2011г. Фактът, че броят на хората видели изложбата на Хопър се доближава до тези, посетили изложбата на френския импресионист, е впечатляващ.
Преди експозицията, организаторите са направили проучване и установили, че половината от посетителите дори не са чували преди това за Хопър. За разлика от своя съвременник – Пикасо, Хопър е трябвало да чака до 40-тия си рожден ден, за да осъществи първата продажба на свое произведение. Успехите и славата го спохождат, преди смъртта му, когато той е на 84 г. (1967 г.). През последното десетилетие от живота му, популярността на Хопър нараства значително и той става известен предимно в Европа, където повечето от неговите творби – собственост на американски колекционери, са били рядко показвани.
Преди изложбата да бъде показана в Париж, тя зарадва почитателите на Хопър в Мадрид, където беше видяна от 325,000 души, в „Тейт Модърн” в Лондон – от почти 430,000 души през 2004 г., като това я направи една от най-успешните изложби в историята на музея. Колекцията беше представена в Милано и Рим през 2010 г., където отново хората се редяха на опашки.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар