Сред творбите, оценени на 781 млн. USD, има творби на Ван Гог, Огюст Реноар, Клод Моне, Марк Шагал, 11 произведения на Пабло Пикасо и много други.
Милиардерът Гуландрис, който почина през 1994 г., започва да събира колекцията си по идея на съпругата си Елиза. След кончината на жена му - през 2000 г. - според оставеното завещание, наследството от забележителни произведения на изкуството трябвало да се разпредели от специално създадената за тази цел компания Elise Goulandris Foundation. Магнатът оставил 1/3 от състоянието си на племенницата си Аспасия Замис и на нейната сестра; 1/3 на друга своя племенница и 1/3 на живеещ в Канада племенник на съпругата си.
При делбата на наследството, обаче станало ясно, че от колекцията липсват 83 картини, сред които и платно от знаменитата серия с маслинови дървета на Винсент ван Гог. Адвокатите на управляващата компания представили договор, съгласно който, през 1985 г. магнатът продал картините за 31.7 млн. USD на регистрираната в Панама фирма Wilton Trading, чийто собственик е снаха му Мария Гуландрис, починала през 2005 г. Според експерти обаче, пазарната цена само на платното на Ван Гог се изчислява на около 120 млн. USD.
Аспасия Замис оспорва сделката, като според нея, Базил и Елизе Гуландрис – наследници на Мария Гуландрис неведнъж предоставяли „продадените” картини за изложби в различни музеи и галерии, в това число и на MoMA в Ню Йорк. Освен това, някои от творбите били предлагани и на различни търгове.
Аспасия Замис изразила удивлението си, че всички останали наследници взели страната на управляващата компания, но не коментирала дали смята това за сговор помежду им. От съда в Лозана също не коментират хода на делото.
Историкът на изкуството Никълъс Фокс Уебър, който през 1991 г. посетил дома на семейство Гуландрис, по повод биографията на френския художник Балтус, казва за платно на Сезан от 1906 г., което видял в тяхната къща: „Всяка тяхна картина беше от този калибър. Това бяха не просто работи на известни художници, това беше квинтесенцията на тези артисти” - споделил още Уебър.
На 28 юли 1979 г. Базил и Елизе Гуландрис откриха Музея за съвременно изкуство на о. Андрос, в който е изложена голяма част от тяхната колекция.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар