През вековете императорите от легендарната династия са били усърдни колекционери и са събрали безценната съкровищница, която отново е достъпна за ценителите.
Централен акцент в колекцията е уникалната солница Saliera, изработена в Париж между 1540 и 1543 г. от известния италиански скулптор Бенвенуто Челини, който използвал злато, емайл, абанос и слонова кост.
Сред другите изящни образци е и изключителният сервиз за закуска, използван от императрица Мария Трезия, който според експертите на музея ще порази въображението на посетителите или пък прекрасният бюст от 1805 г. в карарски мрамор на кайзер Франц I, дело на класика Антонио Канова. Впечатляващи с майсторството на своите създатели са и високата 47.5 см скулптура от слонова кост от австрийския скулптор и архитект Матиас Щайнл, изобразяваща владетеля на Свещената римска империя Йосиф I върху кон; „Аполон и Дафне” от Якоб Ауер; инкрустираната със злато, смарагди, перли, рубини и сапфири сребърна гротеска „Мечка като ловец” от Грегор Баир, Валентин Драуш и Хенрих Вагнер; великолепният бронзов портрет от 1603 г. на Рудолф II от холандския скулптор Адриан де Врис и др.
Заедно със забележителните образци на пластичното изкуство посетителите на KHM ще могат да се насладят на редица произведения на приложните изкуства, живописта, гоблени, оръжия, редки минерали и др. Сред тях е изящното украшение Natternzungen-Kredenz, за което се предполага, че е изработено около 1450 г. в Нюрнберг, Германия, за което авторът е използвал вкаменени зъби от акула - преди се е смятало, че те са принадлежали на митичен дракон – покрити с позлатено сребро и цитрин.
Според кураторите на изложбата, несъмнен връх на приложната експозиция е купа с дракон от лазурит, която отнема на майстор Гаспаро Мизерони от Милано пет години: от 1565 до 1570 г., и за чиято украса освен лазурит използва злато, рубини, смарагди и перли.
Произведенията - общо 2162, са експонирани в 20 зали на площ 2717 кв. м, като най-старият предмет е поднос от слонова кост от IX в., а най-новият - таванска фреска от 1891г.
Реставрацията на Kunstkammer Wien е финансирана от Министерството на образованието, изкуството и културата, инвестирало 15.06 млн. EUR, и от собствени средства на KHM, които възлизат на 3.5 млн. EUR.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар