Неизвестна досега картина на фламандския майстор от ХVІІ век Антони Ван Дайк бе идентифицирана случайно по Интернет. Портретът на млада жена в скъпи дрехи и дантелени обшивки до неотдавна бе зарязан в склада на музея на град Дарлингтън в Северна Англия. Никой не очакваше, че покритото с прах произведение може да се окаже шедьовър.
Наскоро обаче, произведението бе фотографирано за проект на Би Би Си, който предвижда да събере всички маслени картини в страната в Интернет каталог и да ги направи достъпни за всички. Именно там творбата бе забелязана от експертите. След сериозно проучване на материалите, техниката и стила, експертът от Оксфорд, доктор Кристофър Браун, обяви категорично, че това е платно на големия живописец.
Доктор Браун е директор на музея Ашмолеан в Оксфорд и един от най-признатите специалисти по творчеството на Ван Дайк в света. Пред Би Би Си той нарече находката „изключително съществено откритие”.
„Сигурни сме, че картината е от късния период на Ван Дайк, когато той вече е живял във Великобритания. Това е Ван Дайк в най-добрите му години „ – обясни доктор Браун в културната програма на Би Би Си.
Антони Ван Дайк е един от най-изтънчените портретисти на ХVІІ век. Роден в Атверп през 1599, той се мести в Лондон през 1632 г., по покана на крал Чарлз І. Той остава дворцов художник до смъртта си през 1642 г. Неговият стил на релаксираща елегантност остава своето доминиращо влияние върху художниците на Англия през следващите 150 години. Той е забележителен не само с майсторството, с което изобразява лицата на своите модели. Ван Дайк умее да нарисува една дантела само няколко едри мазки и да накара светлината да заиграе отразена върху скъпите дрехи на нарисуваните крале и кралици. С това качество той се смята за един от предвестниците на импресионизма, а влиянието му върху британския художник Джоузеф Търнър е изключително голямо.
Новооткритата картина е портрет на Оливия Портрър, придворна дама на съпругата на Чарлз, Хенриета-Мария.
Тъй като творбата не бе разпозната с десетилетия, тя бе напълно занемарена, покрита със слоеве мръсен прах и никога не бе показвана в изложба в музея. Все пак, тя бе фотографирана за каталога на Би Би Си, чиято идея е да публикуват абсолютно всяко живописно произведение на изкуството, което се намира в границите на Великобритания.
„Не мога да говоря за цената на това платно, тъй като то не може да бъде продадено никога. То е част от националното наследство. Мога само да кажа, че портретът трябва да бъде застрахован върху стойност от 1 млн. паунда” – обясни доктор Браун.
Преди картината да бъде идентифицирана от него и почистена от специалистите, никой не вярваше, че тя може да струва повече от 2 000- 5 000 лири, добавят от Би Би Си.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар