Петър Пиронков е роден на 8 септември 1977 г. в София. Завършва Национална гимназия за изящни изкуства „Илия Петров” през 1996 г. Дипломира се през 2002 г. в Академия за изящни изкуства в Рим при проф. Алесандро Тротти. В периода 1997-2013 г. прави над тридесет самостоятелни изложби, участва в множество пленери и арт форуми в България и чужбина. Носител е на първа награда за живопис „Перикле Фацини” (1999 г.) и „Златно перо” (2011 г.). Работи в областта на камерната фигуративна живопис. Негови творби са притежание на частни колекционери в България, Италия, Белгия, Франция, Англия, Германия, Австрия, Китай, САЩ и др.
Акад. Светлин Русев пише за Петър Пиронков: „Творческата и генетичната връзка между поколенията не е изключение, както в историческата, така и в съвременната практика, и по-специално - в нашия художествен живот. Трудно ми е да определя при младия Пиронков докъде е родовата предопределеност и стиловите предпочитания, докъде са уроците в училище и опита от срещите с други култури. По-същественото в новите му работи е експресията на живописното внушение, поетичната носталгичност и не на последно място - много по-определено изразената организация и структура на пластическото пространство.
Всеки тръгва от някъде, естествено е Петър Пиронков да тръгне от изкуството, сред което е израснал. Заедно с това - ще сбъркаме, ако в последните му работи не видим и емоционално и пластически новото, и по-различното в живописта му. Живописният талант, усетът за психологическо пространство, експресивната чувствителност - са неща, които са очевидни, но има нови моменти, които и като възможности, и като път, ако се овладеят пластически и се осмислят съдържателно, носят развитието в себе си...
Заглавията на някои картини, като "Венецианки", "Рим", „Истанбул", "Арл", "Разходка", "Почивка", "Жени с риба", "Зима" или "Ловци" сами по себе си не правят изкуство, но преминали през едно творческо вълнение, вече придават на изкуството внушение, дълбочина и до голяма степен го предпазват от рутината и инерцията... Оттук нататък Пиронков сам ще определи и себе си, и пътя. Дали ще разчита само на живописния си усет и емоционална енергия, или ще потърси още по-изявено личностното си присъствие във вечните пластически и духовни пътеки, е негов избор! Мисля, че с най-силните си работи вече го е направил”.
Изложбата на Петър Пиронков ще продължи до 30 март 2013 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар