На 18 април /четвъртък/ от 18:00 ч. в галерия „Средец” на Министерството на културата ще бъде открита изложбата „Пастир на мечтите”. С нея Галерията ще отбележи 125 години от рождението на художника Борис Георгиев. Експозицията се организира от Министерството на културата със специалното участие на галерия „Финес” и частни колекционери, които са откупували творби от различни търгове в Европа през последните години. Куратор на изложбата е изкуствоведът Пламена Рачева.
Ценителите ще могат да видят нови, непознати страни от изкуството на Борис Георгиев. Това са над 20 оригинални рисунки от периода на обучението на Георгиев в Баварската художествена академия в Мюнхен, рисунки от първите години на творчеството му, голямоформатни портретни рисунки от зрелия период на творчеството на художника, 40 оригинални фоторепродукции на негови живописни портрети и композиции и 15 негови фотографии с панорамни пейзажи от Алпите, където е живял до 1914 година.
Експозицията на Борис Георгиев е и първото голямо представяне на майсторството му в областта на фотографията, изкуство, което изучава по време на следването си в Мюнхен и което сега ще стане достъпно за публиката. Към самите произведения има и авторски текстове от художника. За изложбата има подготвена документална част с обзорни биографични данни, мултимедия и др.
Животът на художника Борис Георгиев от Варна (1888-1962) е изпълнен със странствания и със събития, които му определят изключително място и роля в българското и европейското изкуство от 30-те, а по-късно, в началото на 40-те г., в изкуството и на Индия.
В София за първи път показва изкуството си през 1922 г. в Художествената академия. По този повод големият български изкуствовед Асен Василиев записва в дневника си, че „много скоро името на Борис Георгиев стана синоним на свърхдарование, на величие”. Самостоятелната изложба на Георгиев през 1928 г. с портрети на български интелектуалци получава признанието на художествената критика. Само година по-късно, през 1929 г., в Берлин изложбата му, организирана със съдействието на Алберт Айнщайн, му носи световна известност на портретист.
В следващите десетилетия и до края на ХХ в. всички видни български изкуствоведи и критици – Никола Мавродинов, Андрей Протич, Стефан Митов, Людмил Стоянов, Сирак Скитник, Васил Стоилов, Вичо Иванов, Ирина Михалчева, Атанас Божков, Ружа Маринска, пишат за изкуството му с възхищение и респект, а почитателите му преди и сега се множат по цял свят.
Изложбата „Пастир на мечтите„ ще продължи до 11 май т.г.
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Кристис пуска на търг Маймуната балон (Синя) на Джеф Куунс
Добавете коментар