Въпреки, че остават само броени седмици до откриването на едно от най-престижните изложения за съвременно изкуство в света – Венецианското биенале http://www.artprice.bg/news_details.php?elem_id=902 , очевидно венецианци все още не са свикнали с модерното звучене на ренесансовата перла на Адриатика.
Тази седмица от едно най-туристическите кътчета във Венеция, гледащо срещу площада Сан Марко, бе премахната предизвикалата множество спорове, бяла статуя на голо момче, държащо жаба в ръката си. Тя е създадена от американския художник Чарлз Рей и от 4 години стои пред музея, собственост на френския милиардер – Франсоа Пинo http://www.artprice.bg/news_details.php?elem_id=1751. Това е второто музейно пространство, което Пино притежава във Венеция и където излага собствената си колекция от произведения на съвременното изкуство. Музеят се нарича „Пунта делла Догана” и в миналото е било митницата на Венеция.
Високата 2,4 метра статуя, ще бъде заместена от копие на уличен фенер от 19 век, характерен за атмосферата на „града на влюбените”, който преди това е стоял на това място.
Решението бе провокирано от статия на изкуствоведа Фраческо Бонами във всекидневника „La Stampa”, в която ясно се откроява нежеланието му да приеме съвременното изкуство. В статията се казва, че „единствения грях на бедно момче е, че то е съвременно". Според местните, мястото на което се е издигала скулптурата, някога е било романтично кътче за срещи на млади влюбени двойки.
Авторът на произведението – Чарлз Рей, споделя, че се надява все пак, произведението, което бързо се превърна в атракция за посетителите на Венеция да превърне града във свой постоянен дом. От музея заявяват, че скулптурата още от началото е била инсталирана само временно, като отричат да е упражняван какъвто и да е натиск върху тях. За момента не е ясно каква ще бъде съдбата на произведението.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар