На 21 юни, денят на лятното слънцестоене, историческата сграда на Франк Лойд Райт ще се преобразува в един от „небесните отвори” на световно известния американски скулптор Джеймс Търел. Инсталацията ще се намира в централното спираловидно пространство на музея. Тя представлява променяща се естествена и изкуствена светлина с различна сила, цвят, наситеност, създавайки динамично изживяване за сетивата на посетителя.
Джеймс Търел става известен с използването на светлината като изразно средство. От 1966 г. до днес той експериментира с LED осветление, както и с естествата светлина и пространство, като въздейства пряко върху възприятията и сетивата на зрителя. Интересен факт е, че преди Търел да се дипломира като художник, той завършва колеж, със специалност психология и математика.
Една от най-мащабните инсталации, които артистът създава, е резултат от 6 годишен труд. Това е именно изложбата в Гугенхайм, наричаща се „Царуването на Атон”. Ефектът, който Търел иска да провокира, е материализиране на светлината и въздуха, които изпълват ротондата на Гугенхайм. Творбата предлага съвсем различно разбиране за скулптура, изложба и архитектура, като превръща интериора на музея в „архитектурно пространство, създадено от светлина”. За пръв път ротондата и интериорът на музея ще могат да бъдат разгледани само от вътре навън - не като отворена кухина през която се вижда отстрани, а като маса от трептящи цветове, разтварящи се и контрастиращи.
В инсталацията основният източник на светлина е отворът в тавана, проектиран от Франк Лойд Райт в най-горната част на музея. Използвайки множество взаимнопроникващи конуси от LED осветление, инсталацията обгражда сърцевината от дневна светлина с пет елипсовидни кръга от променяща цвета си светлини, плъзгащи се по страничните рампи на спираловидния интериор на музея, създавайки напълно ново преживяване за зрителя.
Цялата апаратура, която създава това усещане, остава скрита за посетителя, който е приканен да интерпретира това което виждат посредством собственото си възприятие и усещане за света. Според думите на самия Търел и на организаторите, творбата предразполага към медитативно състояние на духа.
Музеят „Гугенхайм” в Ню Йорк ще остане в този си вид до 25 септември 2013 г.
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Кристис пуска на търг Маймуната балон (Синя) на Джеф Куунс
Добавете коментар